• 1
  • 2
2021-11-09, 01:28
  #1
Medlem
Under loppet av två veckor har Ica butiker från Norr till Söder haft inbrott av två maskerade män.
Tillvägagångssättet ser till synes ut att vara detsamma enligt polisens anteckningar.

Citat:
25/10-2021 https://www.svt.se/nyheter/lokalt/va...insats-pa-alno
Strax efter klockan 6 på måndag morgon den inkommer larm om rån på en butik på Alnö.

Enligt initiala uppgifter har personal rånats under hot. Det finns i nuläget inga uppgifter om att någon skadats fysiskt. En förundersökning har inletts gällande rån alternativt grovt rån.

Inledande utredningsåtgärder sker, till exempel har butiken spärrats av och säkrats, fordon kontrolleras, förhör ska hållas och en teknisk undersökning ska genomföras.

Ingen misstänkt är anträffad än.
Polisen är återhållsamma med detaljer för att kunna genomföra en så rättssäker förundersökning som möjligt. Det ska bland annat hållas förhör med vittnen och polisen vill säkerställa att dessa vittnen är så opåverkade som möjligt.

Uppdaterad kl 10:15

Arbetet med ärendet pågår både från marken och luften, resursen UAS (drönare) används exempelvis. En teknisk undersökning i butiken har inletts på förmiddagen.
Ingen misstänkt är anträffad än så länge.

Citat:
1/11-2021
Larmet om rånet kom in till polisen strax efter klockan sju på morgonen, https://www.svt.se/nyheter/lokalt/va...k-i-falkopings
Polis larmades till Köpmannagatan 2 i Falköping med anledning av ett rån på ICA Nära. Två maskerade och beväpnade gärningsmän ska ha tagit sig in lokalen och tvingat ned personalen på marken. Det ska sedan ha stulit kontanter och annat gods ur ett kassaskåp innan de lämnat platsen. En polisinsats inleddes med anledning av rånet och sökandet efter gärningsmännen, ingen gripen i nuläget. en anmälan om rån kommer att upprättas.

Citat:
7/11-2021 https://www.svt.se/nyheter/lokalt/va...-bevapnade-man
Kl 06.27 Alingsås, väpnat rån
Polisen får in larm om att ett väpnat rån ska ha inträffat på ICA Supermarket vid Noltorps centrum. Två gärningsmän ska ha utfört rånet och fått med sig en okänd summa pengar. De har sedan bundit en ur butikspersonalen och försvunnit från platsen.

Märkligt att det var två stycken män i samma veva på tre platser, vart kommer de slå till härnäst?
Sedan är tidpunkten även en avgörande faktor för när det kommer ske.
Vart har vi Flashbacks detektiver när man behöver er?
__________________
Senast redigerad av PlentySpoiled 2021-11-09 kl. 01:35.
Citera
2021-11-09, 02:11
  #2
Medlem
Skandal att det ska slösas resurser på ekonomiska brott. Om en gatu försäljare förpestar med närvaro av en duk med attiraljer & någon kommer och tar saker utan att betala får de skylla sig själva, det blir som principen om en mimare står och underhåller på stan ska alla som gått förbi få en räkning i brevlådan? ifalll någon står & sjunger i ett bostadsområde kräva pengar av alla med öppet fönster? samma princip gäller "butiker". Polisen ska skydda allmänheten inte företag. Dessutom kommer alla som stödjer ett monetärt system till skärselden & senare helvetet.
Citera
2021-11-09, 04:05
  #3
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av engammalfisk
Skandal att det ska slösas resurser på ekonomiska brott. Om en gatu försäljare förpestar med närvaro av en duk med attiraljer & någon kommer och tar saker utan att betala får de skylla sig själva, det blir som principen om en mimare står och underhåller på stan ska alla som gått förbi få en räkning i brevlådan? ifalll någon står & sjunger i ett bostadsområde kräva pengar av alla med öppet fönster? samma princip gäller "butiker". Polisen ska skydda allmänheten inte företag. Dessutom kommer alla som stödjer ett monetärt system till skärselden & senare helvetet.

Fast de som jobbar i butiken blir ju påverkade av situationen som rånarna tillför.
Vilket är ett samhällsproblem för att de skadar tryggheten för de som bor i området.
Jag ser inte ditt argument som ett rimligt skäl till att låta detta flyta förbi.

Vore det annorlunda om det hade hetat Willys eller Lidl menar du?
Ett rån är ett rån och då inga vittnen tycks närvarat förutom de som jobbar i butiken så är det som att det inte har hänt. Vilket motsatsen pekar på!

Alltid samma sak oavsett händelse, inga vittnen = inga problem..

Nä fy fan, fram med kameror över halva Sverige samt ett levande samhälle.
Citera
2021-11-12, 11:30
  #4
Medlem
Uppdatering i ärendet!

Citat:
2021-11-12
Tre personer greps vid en omfattande polisinsats i Glava, i Arvika kommun, under onsdagen. Personerna är anhållna och misstänks för grovt rån och medhjälp till grovt rån av flera Ica-butiker i Alingsås och Floby.

Det var i början av november som maskerade och beväpnade män rånade en matbutik i Alingsås och bakband en anställd. Även i Floby skedde ett liknande rån där en man gick in på en ICA-butik och krävde pengar under pistolhot.

Misstänkts vara kopplade
Personerna som greps i Glava under onsdagen misstänks vara kopplade till rånen och är misstänkta för rån och medhjälp till rån.

Ytterligare tre personer som misstänks vara kopplade till rånen greps runt om i landet.
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/va...personer-greps
Citera
2021-11-12, 18:34
  #5
Medlem
https://live.aftonbladet.se/supernyt...raan.n1jsk3eYF
Citera
2021-11-12, 18:41
  #6
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TinHe
https://live.aftonbladet.se/supernyt...raan.n1jsk3eYF

Tack!

Jag fick meddelanden om detta ärende och kan inte mer än applådera för att de lyckas gripa dem efter så lång tid!
Citera
2021-11-12, 18:55
  #7
Medlem
Rika på köttfärs och några tusenlappar kanske.
De torskar snart, vilka jönssar
Citera
2021-11-12, 19:31
  #8
Medlem
De misstänkta är gripna som det verkar, efterlysta för mord i Sundsvall
Citera
2021-11-12, 19:35
  #9
Medlem
https://www.expressen.se/gt/jagade-m...-elva-manader/
Citera
2021-11-12, 21:14
  #10
Medlem
Jag misstänkte att de var aktuella för dessa brott då det var två gärningsmän omnämnda i media.
Vilket jag även gav indikation på i tråden från Sundsvall: https://www.flashback.org/t3102059

Märkligt att få väljer att läsa och skippar kontentan av mina kommentarer men det är ett gripande som jag väntat på länge!
Citera
2021-11-16, 11:06
  #11
Medlem
crocodilelilos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Suteki060
De misstänkta är gripna som det verkar, efterlysta för mord i Sundsvall
Här är den tråden:
(FB) Matbutik i Alingsås rånades av beväpnade män (2021-11-07)
Citera
2021-11-26, 13:45
  #12
Medlem
trickydicks avatar
Nackstamördarna Jussi och Roman häktade för ICA-rånen.

https://www.st.nu/2021-11-26/aklagar...ycket-underlag

Citat:
Jag har tillräckligt mycket underlag för att begära dem häktade, säger kammaråklagare Mathias Johansson.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in