När mäklaren häromveckan hittade en köpare till min bostadsrätt så hade köparen ett lånelöfte som matchade bostadens pris. Dock skulle banken också behöva godkänna det faktiskta objektet och det skulle ta upp till ett par dagar att få slutbesked från banken.
Därför skrev vi vid avtalsskrivningen på affären en avtalsklausul som sa att köpet endast kan gå tillbaka om köparen trots lånelöftet ändå inte skulle få lånet beviljat.
Enligt avtalet
måste köparen dock vidta alla rimliga åtgärder för att fullfölja köpet. Vilket bland annat innebär att hon inte bara måste få avslag från den bank som gett lånelöftet utan även från
flera andra banker.
Köparens bank tog mycket god tid på sig att ge besked och köparen verkar inte ha kontaktat andra banker under tiden.
Igår kom bankens besked om att
lånet beviljas om köparen redovisar var kontantinsatsen till lånet kommer från.
Idag skriver köparen till mig och mäklaren att hon häver köpet eftersom "banken satt henne i en situation där hon inte kommer hinna redovisa pengarna och få klart lånet i tid innan vårt avtal löper ut".
Jag och mäklaren erbjuder henne den tid hon behöver för att hinna lösa den ekonomiska delen och få lånet klart.
Köparen svarar bara "nej tack, jag har hävt köpet".
Jag menar att hon inte vidtagit rimliga åtgärder för att fullfölja sin del av affären och därmed begått avtalsbrott, av flera anledningar:
- Köparen har blivit beviljad lån med ett fullt rimligt krav från bankens sida men väljer att inte gå vidare med detta. Därmed ej vidtagit rimliga åtgärder.
- Köparen har inte kontaktat flera banker enligt avtal. Därmed ej vidtagit rimliga åtgärder.
- Köparen har blivit erbjuden förlängd avtalstid för att hinna få allting klart med sin bank men tackat nej till detta. Därmed ej vidtagit rimliga åtgärder.
Nu har mäklaren såg klart slutat bry sig om ärendet. Hon har rekommenderat mig att kontakta mäklarsamfundet för att få rådgivning och få höra vad dom tror om ärendet. Om de tror jag kommer kunna få rätt vid en stämning om avtalsbrott samt vilket skadestånd det kan röra sig om.
Vad anser ni? Om någon är juridiskt kunnig.