Citat:
Ursprungligen postat av
Aloe-Blacc
Jo, Ultima Thule har många nationalistiska låtar som inte är av provokativ natur och det är inte låten i sig som är problemet, det är i vilken kontext låten har använts i om och om igen. Att en domare i ett rättsfall liknande detta om och om igen låter sin ringsignal gå på, en politisk laddad låt är otroligt oseriöst och problematiskt då han inte är där för att göra ett politiskt statement. Han är där för att göra juryns jobb enkelt och agera helt opartiskt både politiskt och juridiskt.
Jo, vet att Ultima Thule har såna låtar men hos gemene person här i Sverige.. ja det är INTE så man ser på UT
En domare i Sverige som hade det som ringsignal, oavsett vilka av låtarna det så vore..
Nej, det går helt enkelt inte att jämföra
Det vore inte bara att förlora jobbet och svartlistas… utan ah
Iaf, ingen i USA ser den sången eller det bandet på det sättet
Hur många vanliga gemene medborgare som helst följer o lyssnar på den sången.
Oavsett vad sk experter vill påstå
Citat:
Ursprungligen postat av
WhiskeyTango84
Jo jag tycker också det och det var väl vad domaren hotade med att göra när åklagarsidan inte riktigt höll sig inom ramarna för hur man beter sig i en rättsal.
Jomen precis ja, hoppas det går åt det hållet.
Med tanke på alla hot, mot juryn o om upplopp.. så ah litar inte såvidare på juryn även fast bevisen visar på självförsvar
Citat:
Ursprungligen postat av
4doorsmorewhores
Det kan tyvärr ha varit planen från början, just det att försöka få rättegången dismissed. Åklagaren vet att det inte går att vinna det här då KR så uppenbart har handlat i självförsvar och kommer inte gå att fälla.
Däremot så kan man "rädda" media, genom att välja en anledning till dismiss som är enkelt att förlöjliga. Pixelgrejen var ett typiskt sådan schackdrag.
Mm jajo, det också men tror domaren är mindre mottaglig för hot likaså