2023-06-29, 15:35
  #11677
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lingonpinglan
Ja fy fan vad tragiskt, hon skulle behöva hjälp i sin mammaroll, det finns stöd att få, hon tjatar hela tiden om fördelarna med att vara en ung mamma vs en lite äldre (gammal?) men något hon inte tänker på är erfarenheten som hon helt saknar.
Av allt, hon har ingen som helst erfarenhet av att leva ett riktigt liv.
Utan ad-links och prinsess-fluff.
Exakt vad jag tänkt så många gånger! Jag saknade erfarenhet inom andra områden som ung, som exempelvis inom mitt yrke, men det visste jag ju knappt då. Livserfarenhet är något att värdesätta, istället för att se ner på de unga som lever livet och skaffar sig erfarenhet..
Citera
2023-06-29, 15:58
  #11678
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Zorri93
Varför har hon köpt NAN1 på sin senaste insta story om att gissa mat?😬😬😬

Citat:
Ursprungligen postat av Kontroll90
Hon tror antagligen att 1an står för ”från 1 år” 🙈
Hahaha, antagligen! 🤣
Hajjade till redan under städvideon av bilen där en av fläckarna kom från ersättning enligt Linn. Detta ledde till en del funderingar:
1. Äter B fortfarande ersättning eller är det en riktigt gammal video?
2. Varför äter barnet ersättning i bilen? Är inte matningen en mysig stund med närhet även om man inte ammar..?
3. Vaaaarför torkar man inte bort fläcken direkt det händer? Måste ju luktat unken mjölk i bilen!
Citera
2023-06-29, 16:58
  #11679
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bullkaka
Har nog missat denna David. Var det någon som hon visade upp? Sa hon anledningen till varför han aldrig flyttade in och att det tog slut?
Hon berättade om honom men visade inte någon bild eller namn. Hon skrev att det tog slut för att de ”inte ville samma saker med förhållandet” ungefär. Dvs han backade när han började inse vad hon var för typ, antagligen.
Citera
2023-06-29, 16:59
  #11680
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lingonpinglan
Det har du rätt i, däremot mår barnen inte bra av att växelvis växa upp i en dysfunktionell familj, det är inte sunt att presentera en ny ”bonuspappa” som man inte känner själv så tidigt för barnen, som dessutom flyttar in direkt.
Det är oansvarigt, hoppas hon insett det nu så hon inte gör samma misstag igen.

Sant.
Citera
2023-06-29, 17:29
  #11681
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jenjoh75
Nä du ska läsa NÄR du jobbar natt. Inte efter 😉.


Det ena utesluter inte det andra!
Nattjobbare unite 😉

Tror vi pr kupp för clicks, eller är det slut? Att ett årsfirande inte förevigas på insta är väl rätt märkligt.
Citera
2023-06-29, 17:40
  #11682
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 1891-019
Vart har jag sagt att det är enkelt?? Jag skrev ju att det inte är olagligt eller straffbart o därför inte går att driva den vägen, utan man får hänvisa till barnets säkerhet/hälsa/utveckling o att barnen används som mammans inkomst?!
Målet är INTE att ta ifrån någon umgänge eller varannan vecka boende!! Målet är att tvinga fram en överenskommelse mellan 2 föräldrar med gemensam vårdnad! O går inte det kan man gå för ensam vårdnad för att få beslutanderätt i sånna frågor! Man kan ha ensam vårdnad om ett barn o ändå ha varannan vecka! Det är inte beroende av varandra!

O jag VET att det går o driva då jag har en nära släkting som gjort det. Deras framtvingade överenskommelse slutade bla med att mamman inte fick dela bilder på barnet på samma konto där hon var offentlig o gjorde samarbeten, o då heller inte använda barnet i reklamer så klart, hon fick inte dela privat information om barnet på sin egen insta heller o inte skriva ut i realtid vart dom är, pga säkerhet för barnet. Den mamman hade något färre följare än Linn men ändå helt uppenbart att hon livnärde sig som influääänsäär!

Menar du att du har en vän som lyckats få en dom gällande detta? För om inte så är det ju så att man fakstokt måste komma överrens. Gör man inte det så finns inget att göra. Ja papporna skulle kunna stämma Linn på vårdnaden, men rätten kan likaväl se det som att det är papporna som har samarbetsproblem som att Linn har det. Absolut ingen sjävklarhet att detta skulle falla ut väl för papporna.

Om du nu tror dig veta att detta är görbart så föreslår jag att du kontaktar papporna för att vägleda dem i frågan.

Tindra figurerar betydligt mindre på kontot nu. Låt oss hoppas att det faktiskt handlar om att Linn har nåhon från av respekt för pappans önskan
Citera
2023-06-29, 17:43
  #11683
Medlem
Jag tror att det är slut, men ärligt talat så vet man aldrig. Linn är speciell alltså, det här kan absolut vara en PR kupp från hennes sida. Hon tänker inte logiskt och upphör aldrig att förvåna. Men får hon med Simon på det? Lite konstigt är det att frågorna om det är slut får stå kvar eller?
Citera
2023-06-29, 17:53
  #11684
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ixin
Det ena utesluter inte det andra!
Nattjobbare unite 😉

Tror vi pr kupp för clicks, eller är det slut? Att ett årsfirande inte förevigas på insta är väl rätt märkligt.

Jag tror att de är på en paus. Inget är bestämt än, därför de är ifrån varandra ett tag för att se om de längtar efter varandra. Men att det har varit en paus kommer vi nog aldrig få reda på, om de väljer att fortsätta. Tar det slut kommer det garanterat ett inlägg om det. Tror det kommer om några veckor i så fall.
__________________
Senast redigerad av Bullkaka 2023-06-29 kl. 17:53. Anledning: Missade ett ord
Citera
2023-06-29, 18:05
  #11685
Medlem
Om det bara är paus, varför plocka bort varandras namn?
Citera
2023-06-29, 18:05
  #11686
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bullkaka
Jag tror att de är på en paus. Inget är bestämt än, därför de är ifrån varandra ett tag för att se om de längtar efter varandra. Men att det har varit en paus kommer vi nog aldrig få reda på, om de väljer att fortsätta. Tar det slut kommer det garanterat ett inlägg om det. Tror det kommer om några veckor i så fall.


Har inte den trogna (icke blockeliblockade) skaran ifrågasatt varför inga bilder eller inlägg kom upp iom årsfirandet?

"we where on a break!" 😄

Paus brukar vara början på slutet.
Citera
2023-06-29, 18:12
  #11687
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Ixin
Det ena utesluter inte det andra!
Nattjobbare unite 😉

Tror vi pr kupp för clicks, eller är det slut? Att ett årsfirande inte förevigas på insta är väl rätt märkligt.
Jag tror att vare sig de är ihop, har gjort slut eller funderar över saken så tror jag hon försöker skapa så mycket uppmärksamhet och spekulationer som möjligt.
Citera
2023-06-29, 18:15
  #11688
Medlem
Någon som har läst senaste kommenterarna på Linns fastnålad midsommarbild?
”För att få er alla att vara tysta så har hon lämnat honom precis innan/efter deras dotter fvllde 1 år som hon gjorde med dom andra papporna.
Simon ville ta med Belle till Luleå men fick inte.
Sa tragiskt att hon ännu en gång inte vågar stå för det hon gör och vad hennes hjärta längtar efter men sanningen kommer snart fram om jag inte blir blockad❤️❤️”

”Och där fick han en sån utskällning.
Tycker att alla singel kvinnor ska lägga till Simon då han är en fantastisk man och pappa.”

Vettetusan vad man ska tro om detta men men

Dock lite chockad att Linn ens låter alla kommenterar som frågar om dom har gjort slut ligger kvar. Hon som raderar konstant annars för allt
__________________
Senast redigerad av Blink196 2023-06-29 kl. 18:23.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in