2021-09-30, 16:05
  #973
Medlem
Lawnmoverman2011s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Picasso2
Jo, jag skrev det också ovan, men det missade du. Ett eventuellt beslut om enskild vårdnad innebär ju inte att han förlorar något umgänge. Men han har ju troligen blivit förbannad ändå. Dock - det spelar ingen roll. Man har inte rätt att föra bort någon eller döda någon, oavsett vilket motiv man anser sig ha. Om vi inte talar om självförsvar i en situation där ens liv står på spel - och det verkar det ju inte göra i det här fallet.

Bråk om vårdnad är ofta infekterade, många kvinnor ser barnen som sina ägodelar och använder vårdnad om barnen som vapen mot mannen.

Nu vet varken du eller jag om kvinnan i det aktuella fallet gjort det men vi ska absolut inte lita på slaskpressen, de skriver mycket sällan hela sanningen.
Citera
2021-09-30, 16:20
  #974
Medlem
Taggads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av swebarb
är det helt långsökt hon är i polen just nu och gömmer sig där från maken ?
Inte klar över tidsfönstret fram till anmälan om förvunnen person men att BO/kroppen befinner sig/fraktats till Polen bör nog inte förbises.

Nu brukar väl inte våldsmän använda hjärnan mer än den reptila dito men ändå är det inte osannolikt att busen förstår så mycket att en fällande dom står och faller med att/om kroppen hittas. Envisas med att benämna BO som kroppen.
__________________
Senast redigerad av Taggad 2021-09-30 kl. 16:38.
Citera
2021-09-30, 16:35
  #975
Medlem
MrGrants avatar
De äldre barnen borde kunna vittna om hur förhållandet varit.
Citera
2021-09-30, 16:38
  #976
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Picasso2
Hon ansökte om enskild vårdnad. Jag tror det var det som fick honom att döda henne. Beata hade också, enl media, beskrivit till sin mamma att maken ansåg sig ha äganderätt till henne. Och den farligaste situationen man kan hamna i med en sådan man är när man försöker lämna honom. DET samt ansökan om enskild vårdnad gav mannen alla skäl i världen att göra sig av med henne.

Exakt. Ensamvårdnad för hon upptäckt han är en farlig för barnet. Hon upptäckt han är ett monster..men sent. Svenska myndigheter hjälpte henne inte..
Citera
2021-09-30, 16:39
  #977
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ducell
Vågar man mörda någon, vågar man säkert åka tillbaka...det var mörkt och tror garanterat han kollade om det lös runt området där hon lämnades, när allt var lugn ,flyttade han henne till en säkrare plats...polisen har ju hittat ,mobil ,väska och blodig klädbit...så allt riktas mot att han flyttat henne.
Han hade ju typ 6-7 timmar på sig att flytta kroppen på.
Garanterat gjort detta själv!

Helt klart fullt möjligt att han återvänt efter han ordnat barnen till soc, problemet är bara att då har kroppen förmodligen varit död ett tag och då borde likhundar känna doften, har en person varit död 15-20 minuter och sedan lagts i bilen känner hundarna det.
Problemet är väl att hundarna inte känner vilket lik som varit i bilen men helt klart besvärande för exet, bilen lär få ordentlig genomsökning iaf.
Jag får en känsla av att hon blivit strypt och då finns tyvärr inte massa blod, blod i stora mängder kan få en gm fälld för mord utan kropp.
Trodde iaf på att hon skulle hittats snabbt men verkar trögt, kan bli mer problematiskt om han strypt henne sedan har nån annan bil används och man inte hittar den.
Citera
2021-09-30, 16:46
  #978
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av VastraGotaland
Var är de stackars barnen nu? Är de placerade hos en jourfamilj?

Undrar hur barnen har haft det under sin uppväxt. Så många barn far illa, att det ska behöva sluta med katastrof? Kan inte fatta hur någon kan beröva sina egna barn sin mamma, vad är det för förälder? Dessa barn måste haft ett helvete under sin korta levnad. Man kan bara be för att de kommer till en bra jourfamilj, men vad spelar det för roll för dem? Deras liv har upphört.

Dessa barn behöver oändligt med trygghet. Vet inte hur man ens kan reparera de känslomässiga skadorna, frågan är hur de ska kunna leva vidare och växa upp till normala individer utan ständig ångest och becksvart mörker. Vem ska kunna dela deras smärta i det vuxna livet? Tungt.
Citera
2021-09-30, 16:48
  #979
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lawnmoverman2011
Bråk om vårdnad är ofta infekterade, många kvinnor ser barnen som sina ägodelar och använder vårdnad om barnen som vapen mot mannen.

Nu vet varken du eller jag om kvinnan i det aktuella fallet gjort det men vi ska absolut inte lita på slaskpressen, de skriver mycket sällan hela sanningen.
Eh.. jo. Hon ansökte om enskild vårdnad.
Citera
2021-09-30, 16:58
  #980
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av blackeyedgirl
Ja...varför samhället låtit honom gå fritt? Varför är förövare fria?

Anledningen var att han inte var dömd sedan tidigare, om jag förstått det rätt. Helt galet. Så för att få skydd måste man leva med en brottsling, då?
Citera
2021-09-30, 17:16
  #981
Medlem
Några tankar.
Om de nu träffades i fredags vad gjorde att hon satte sig i bilen med sin son och MGM?
Och om de nu gick ut på golfbanan varför gjorde de det?
Sonen verkar inte reagerat på att hans mamma och pappa ska ut och gå då han själv sitter kvar i bilen. Men han reagerar på att mamman inte följt med tillbaka men inte så pass mycket att han och hans syskon anmäler henne försvunnen direkt.

Det har inte kommit några uppgifter om att någon hört dem gräla eller liknande vad vi vet iallafall.
Om MGM dödat Beata på plats på golfbanan så måste det gått väldigt fort. Som gjorde att hon inte hann skrika.
Eller att de har gått då långt ifrån bilen iallafall så att inte sonen hört det.

Det är väl ändå en stor sannolikhet att någon eller sonen borde ha hört henne skrika om hon håller på att bli ihjälslagen. Det tar väl ändå lite tid också?

Och det inte är ett område som människor promenerar på..varför gick hon med på att gå ut där och vad gjorde att hennes son inte reagerade på att de gick ut där?

Kan han fått ut henne ifrån bilen så hon följer med för att träffa någon som hon ”vill” träffa…och att detta gör att man har då ha misstänkt just människorov så länge?
För det känns svårt att han kan lura sin son eller att hon går med på att gå ut.
För vad får en kvinna att gå ut i mörkret och lämna sin son i bilen med en man hon är livrädd för?

Det kan ändå luta åt att någon mer är inblandad i detta..
Citera
2021-09-30, 17:17
  #982
Medlem
linn_rosss avatar
från kvällsposten:

"2012 flyttade dottern Beata till Sverige för att skapa sig ett bättre liv för sig och sina då fyra barn. Där träffade hon en polsk man som hon gifte sig med och tillsammans fick de ett barn."

Hon hade fler barn än jag trodde.

Står även:
"I slutet av augusti hade Beata fått boende via socialen."

Konstigt då att hon var kvar på Professorgatan (där han hämtade upp henne) där även han var skriven.
Kan hon bara ha åkt dit där för att mannen skulle träffa barnet? Och då tvingade han med dom i bilen istället.
__________________
Senast redigerad av linn_ross 2021-09-30 kl. 17:24.
Citera
2021-09-30, 17:21
  #983
Medlem
Perfect10s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av swebarb
är det helt långsökt hon är i polen just nu och gömmer sig där från maken ?

Funderar lite i samma banor. Skulle isf antyda att fler personer är inblandade.
Varför skulle polisen annars avbryta sökandet samtidigt som maken sitter anhållen?
Citera
2021-09-30, 17:28
  #984
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tiotretton
Detta området var avspärrat igår av polis..

Placerad nål
https://goo.gl/maps/w7Fjm5PNTnWSb2116

Är detta nära plasten på golfbanan?
Har MGM någon koppling till detta område? Ser ut som industrier ligger nära här?

Det känns inte som att han dödat henne på golfbanan.. då borde väl ändå polisen hittat mer bevis?
Mer blod osv?
Hundar borde kunnat lukta till sig ett spår?
Sonen borde hört det eller sett att hans pappa var blodig?

Det lutar åt att de har stannat vid golfbanan, sonen har upplevt det som ok.
Men MGM har planerat att Beata inte ska återvända till bilen.
Frågan hur?
Att polisen trodde hon kunde befinna sig i Oxie kanske tyder på att någon annan är inblandad.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in