Citat:
Ursprungligen postat av
Lawnmoverman2011
Tack men utifrån vad du själv skrev tidigare så verkar även du överväga teorin om att paret grälade och bråkade sista gången de möttes och att en tragisk olyckshändelse kan ha inträffat i samband med grälet som kanske gällde vårdnaden?
Jag tror absolut dom grälade, och jag utesluter inte en "tragisk olyckshändelse", men jag anser att
sannolikheten är betydligt högre för att C tog livet av henne, sannolikt oplanerat eftersom sonen satt i bilen.
Citat:
Ursprungligen postat av
Lawnmoverman2011
Samtidigt finns väl det inget som tyder på att maken slog för hårt? Vi vet fortfarande inte hur, var, varför och när kvinnan avled?
Han är tidigare anmäld för misshandel av henne och hon är död, hyfsade indicier.
Citat:
Ursprungligen postat av
Lawnmoverman2011
Samtidigt har det poppat upp uppgifter i tråden som pekar på att maken också råkade ut för aggressiva angrepp men det väljer du att ignorera av någon diffus anledning? Du får ursäkta men du känns inte det minsta seriös i den här debatten utan vägleds av djupt rotade fördomar av hur destruktiva relationer ser ut.
Om Barbys uppgifter stämmer så vore väl det inte det minsta förvånande om även C blev slagen? Det krävs ofta två parter för att hålla elden vid liv i destruktiva relationer. Dvs, det är mycket sällan bara den enes fel om två träter.
Vi vet att du vägleds av fördomar grundade i att din före detta tog ifrån dig er son, ja. Jag ignorerar vare sig Barbys uppgifter eller möjligheten att B kan ha fått C att blöda näsblod, men bevisningen är mycket svagare än den för att C misshandlade B, det är inte han som har anmält misshandel och sedermera dött, det är hans fru. Hon kan vare sig försvarar sig eller ställas inför rätta, eftersom hon är död, och huvudmisstänkt är den man du tycker så otroligt synd om.
Citat:
Ursprungligen postat av
Lawnmoverman2011
Återkom gärna med sakliga synpunkter på mitt inlägg men inga fler osakliga personliga påhopp!
Kritiken mot dig är högst saklig, om du inte tål den kan du fortsätta hänga i dokusåpatrådarna eller skärpa dig.