Citat:
Ursprungligen postat av
StellaArtois
Hej!
Finns det något du undviker att göra under din vardag för att eventuellt minska risken att få cancer?
T.ex. att du inte röker, inte solar på solarium, minskat med skräpmat osv?
Min pappa gick bort härom dagen i bukspottkörtelcancer (blev 60 år gammal) och har varken rökt, druckit alkohol eller ätit skräpmat under dem sista 20-åren han levde. En bra fysik och långt ifrån överviktig
Han blev ett levande exempel på att hur nyttigt man än lever så finns cancern alltid runt hörnet.
Frågan är om det verkligen är värt att inte unna sig i vardagen i tron om att man ska komma undan cancern?
Alla typer av cancer blir vanligt förekommande ju högre upp i åldrarna man kommer, av den anledningen att kroppen åldras och systemen i kroppen börjar lägga av, med okontrollerad celldelning som följd. Få människor under 50 år får cancer överhuvudtaget. Vanligast är att man får cancer vid 70+.
Spelar det då någon roll hur man lever? Ja, självklart!
Alkoholister får skrumplever och skulle ha väldigt låg snittålder om inte transplantationer fanns.
Rökare lever i snitt 10 år kortare än ickerökare. Dessutom lever de slutfasen av sina liv med stora besvär med nedsatt funktion i andningsorganen.
Den cancer som ökar snabbast i dag och även ökar mest bland unga människor, det är hudcancer. Solande får även huden att åldras snabbt. Forskning visar att en person som solat mycket i livet ser ungefär 7-10 år äldre ut än sin verkliga ålder när man är 50-60 år. Solarium och stekheta dagar på stranden är alltså inte att rekommendera.
Skräpmat och socker ger fettlever och diabetes och massivt intag kan förkorta livet 10-20 år.
Om man tycker att det räcker att bli 65-70 år så kan man leva i stort sett som man vill. Dock kan man inte storkonsumera alkohol och droger.
Sedan finns det naturligtvis genetiska orsaker till cancer, och dem kan man inte göra mycket åt.