Den 24 oktober 2019 gillrade
Khaled Hussain,
Adnan Alnassar och
Ahmad Tafesh en fälla för en då 28-årig man i Knislinge norr om Kristianstad. De lät en ung, attraktiv kvinna ringa till mannen och bad honom träffa henne strax utanför hans bostad. När mannen kom till platsen där kvinnan väntade dök plötsligt trion upp, misshandlade mannen och förde med honom tillbaka till bostaden under knivhot.
I bostaden fanns en vän till 28-åringen samt dennes flickvän. Hussain, Alnassar och Tafesh inledde en utdragen misshandel av de bägge männen, i synnerhet av lägenhetsinnehavaren, och bägge fick mottaga flera sparkar, slag med batong och knivhugg. 28-åringen var knappt kontaktbar när sjukvårdare kom till platsen och blödde ymnigt. Trion hade då lämnat lägenheten med flera föremål och ringde till en bil som väntade i närheten på att plocka upp dem.
Orsaken till händelsen ska dock inte ha varit ett grovt rån, utan en markering mot att 28-åringen inte skulle få sälja droger i Knislinge utan deras tillstånd.
Anledningen att jag tar upp fallet är att den som agerade chaufför åt Hussain, Alnassar och Tafesh vid det grova rånet och de grova misshandlarna inte var någon mindre än trådens
Simon Svensson. Otroligt nog åtalades han aldrig för delaktighet, trots att Simon själv erkände att han efter att ha hämtat upp trion och den unga kvinnan, tvättade ur bilen extremt noggrant efteråt för att eliminera alla blodspår. Något han lyckades relativt väl med då DNA-spåren förstördes. Inte heller den unga kvinnan som lockade ut 28-åringen åtalades.
Den 1 april 2020 föll domen.
Adnan Alnassar dömdes till fängelse i fem år och tio månader samt 15 års utvisning.
Khaled Hussain dömdes till fängelse i sex år och två månader samt 15 års utvisning.
Ahmad Tafesh dömdes till sluten ungdomsvård i ett år och sex månader.
Om Simon åtalats och dömts för medhjälpsbrott skulle BO troligen ha levt idag.
Kristianstads tingsrätt: