Citat:
Ursprungligen postat av
Adware
Hej.
Jag har i nuläget ett (uppdelat?) bolån hos Swedbank på cirka 1.4 miljoner. Räntan/räntesatsen är 1.71% och de är bundna i några månader till. Jag har även ett separat(?) lån på huset som använts till renoveringar, detta är på cirka 300K och bundet till 2023, ränta 1.59%. Jag står ensam på lånen, och uppskattat värde på huset är cirka 6 miljoner.
Räntorna ser ut att ha sjunkit en del, och flertalet aktörer erbjuder räntor på runt 1.1*%.
Första frågan är om det är någon speciell bank/låneinstitut som ni kan rekommendera? Jag har kikat lite på SBAB och Landshypotek som verkar seriösa.
Min andra fråga är hur jag ska göra med det andra, mindre lånet? Om jag lyckas låna upp säg 300K på huset till en ränta på 1.1*% hos en annan bank, kan det vara värt att betala av det bundna hos Swedbank då, krävs det något speciellt för att göra det?
Hela grejen med Landshypoteket med flera där alla får samma ränta, man slipper tjata och förhandla, och lägre räntor är lockade för mig. De är ändå kontrollerade av finansinspektionen med flera, eller är det någon jag missar?
Tacksam för svar.
Jag har själv SBAB och kan väl inte klaga på dem egentligen men det som retar mig är att man får inte den lägre räntan 1,1% om man inte lånar mycket. Det borde vara tvärtom för att stimulera sparande. Jag har lån på 600K (husvärde 6 miljoner) och måste låna upp en hel miljon till för att få den låga räntan, helt sjukt. I dagsläget tror jag att räntan är 1,57% för mig. Det har blivit så sjukt att rent teoretiskt skulle jag nu kunna låna upp ett par mijoner med fast ränta, låsa pengarna på ett fasträntekonto och tjäna på det. I längden är dagens system ohållbart och någonstans kommer det att brista.
Du kan lösa swedbanklånet men åker på ränteskillnadsersättning, du får räkna på det om det är lönt.