Citat:
Ursprungligen postat av
Link04
Man tycker ju att någon virolog borde komma fram till samma slutsats som du. Har du förresten koll på hur lång tid det tog från att virus "konstaterades" fram till att virus kunde användas för att sälja vaccin eller att använda virus som ett politiskt redskap? Att skrämma folk med den osynliga fienden som bara experter kan se 🙂
ja det finns, naturligtvis, inte minst Stefan Lanka. han vann för övrigt en rättegång i Tysklands högsta domstol år 2016, där det fastslogs att ingen av de studier som presenterades (i syfte att bevisa mässlingvirusets existens) innebar något bevis för att mässlingviruset existerar. en av studierna som presenterades var den första studien där mässlingviruset påstods bli isolerat, från 1954. samtliga virus-studier efter detta använder samma metod av odling i cellkultur för att identifiera virus.
vaccin för smittkoppor var obligatoriskt i många delar av världen under mitten av 1800-talet. med katastrofala följder för folks hälsa. naturligtvis hade man inte heller då hittat den påstått infektiösa partikeln.