2021-08-01, 05:21
  #13
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bryling
Jag får skylla på Google då jag Googlade hans namn innan jag postade för att få till namnet rätt då jag insåg, initialt, att korrekt stavande av hans namn är ett minfält.

Enligt tråden, så här långt, så jobbar han med bilförsäljning, intressant. Bra att, och om, han klarat livet som ickekändis efter karriären. Såg ett program strax efter trådstarten, huh, där C.O bland annat pratade om skiftet om idrottsgren. Tydligen så var höjdhopp det han egentligen brann för och ville därför byta när han upplevde tillvaron som idrottare som bäst.

Tyvärr så nämndes inte mycket om hans tankar om just detta byte då ett byte i det skeendet av hans karriär kan, och var, ödesdigert. Att ställa om kroppen, genom att träna annorlunda, efter många år av specifik vaneträning, kräver... mycket. Vi var många som förstod att det skulle bli... problematiskt. T.o.m världsrekordsinnehavaren var tveksam till hans byte, och detta såsom en genuin uppskattare av C.O och önskare av att han skulle överträffa världsrekordet. Men, C.O, gjorde det ändå.

Min, och mångas tankar är ju, förstod han allvaret i detta skifte eller, var det mer impuls. Att följa, uppta, sin ursprungsidè är bra tänk, och får en att mår bra här i livet, men min tanke är, förstod han, till fullo, de potentiella konsekvenserna av beslutet.

Vi var många som förstod att hans karriär som världsstjärna troligen var över via detta byte, förstod han det själv?

Vad pratar du om? Det var inget grenbyte som gjorde att Christian Olssons karriär tog slut, utan skador. Förutom ett kort tag 2006 (då han vann EM) var han i princip skadad från 2004 tills han lade av 2012. Däremot började han som höjdhoppare och hade ett personligt rekord på 2.28, satt 2003 i en seniortävling han deltog i "på skoj".

Eller det är kanske den där Cristian Olsson som du menar?
Citera
2021-08-01, 05:26
  #14
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nitro74
Vad pratar du om? Det var inget grenbyte som gjorde att Christian Olssons karriär tog slut, utan skador. Förutom ett kort tag 2006 (då han vann EM) var han i princip skadad från 2004 tills han lade av 2012. Däremot började han som höjdhoppare och hade ett personligt rekord på 2.28, satt 2003 i en seniortävling han deltog i "på skoj".

Eller det är kanske den där Cristian Olsson som du menar?

Skadorna tog fart med grenbytet.
Citera
2021-08-01, 09:16
  #15
Medlem
Tresteg känns ju inte som den mest kroppsvänliga sporten. Lika märklig som "gång". Det hela verkar grunda sig i ett historiskt missförstånd:

Citat:
Historical sources on the ancient Olympic Games occasionally mention jumps of 15 meters or more. This led sports historians to conclude that these must have been a series of jumps, thus providing the basis for the triple jump.[2] However, there is no evidence for the triple jump being included in the ancient Olympic Games, and it is possible that the recorded extraordinary distances are due to artistic license of the authors of victory poems, rather than attempts to report accurate results.

https://en.wikipedia.org/wiki/Triple_jump
Citera
2021-08-01, 10:22
  #16
Bannlyst
Har han hoppat längdhopp eller bara tresteg?
Citera
2021-08-01, 11:03
  #17
Moderator
blomvattnares avatar
Ändrad rubrik: "Cristian Olsson" -► "Skvaller om friidrottaren Christian Olsson".

/Mod
Citera
2021-08-01, 11:09
  #18
Medlem
DoktorNos avatar
Hade han tagit hand om sina skador han ådrog sig i OS 2004 och gått från tresteg till höjd redan efter guldet i Aten så tror jag att han hade kunnat nå hyfsad framgång inom höjdhopp. Kanske till och med tagit sig till OS i Peking eller London.

Synd att han inte verkade ha planerat för en yrkeskarriär efter idrottskarriären, även om bilförsäljare inte är en sysselsättning att skämmas över.

I övrigt tycker jag Christian Ohlsson verkar vara en jordnära person om än lite blyg och osäker som av den anledningen inte är med "överallt" i media.

Kort sagt, en av Sveriges bästa friidrottare. Hade det inte varit för honom och Jonathan Edwards hade väl inte intresset för tresteg varit lika stort.
Citera
2021-08-01, 12:19
  #19
Medlem
Readyfreddies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bryling
Jag får skylla på Google då jag Googlade hans namn innan jag postade för att få till namnet rätt då jag insåg, initialt, att korrekt stavande av hans namn är ett minfält.

Enligt tråden, så här långt, så jobbar han med bilförsäljning, intressant. Bra att, och om, han klarat livet som ickekändis efter karriären.
Du är förlåten.

Tycker det är skönt med folk som lämnar kändissfären efter karriären, rätt tröttsamt att se vissa klamra sig kvar med diverse mediajobb. Tror man mår bättre med ett vanligt, lättare jobb, fulladdat bankkonto och fokus på familjen än att lägga energi på att försöka vara relevant i kändisankdammen.
Citera
2021-08-06, 01:20
  #20
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bryling
Skadorna tog fart med grenbytet.

Jag tar det en gång till då: CO gjorde aldrig något grenbyte som senior. Hans första efterhängsna skada fick han under OS-finalen i tresteg.
Citera
2022-07-23, 19:36
  #21
Medlem
"Råkade" läsa på Stoppa Pressarna. Han tycks ha haft en riktigt svår depression efter idrottskarriären.
Citera
2024-08-05, 20:35
  #22
Medlem
snurresprettiss avatar
Är han inte verksam inom idrotten alls längre? Säljer han fortfarande bilar?
Citera
Igår, 23:09
  #23
Medlem
Tycks bo i en hyresrätt. Killen har en bra attityd och verkar skön, han förtjänar det bästa helt klart. Han borde kunna bo i en 25 miljoner kronors villa.. men det gäller att välja rätt sport.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in