Citat:
Ursprungligen postat av
Wowbagger2000
Finns väl absolut ingenting som säger att det behöver vara samma gräns, har du svårt att tänka mer än en tankebåt gången eller?
Den som har svårt att hålla reda på sina tankar är du:
Citat:
Ursprungligen postat av
Wowbagger2000
Det kan ju lämpligen samma tjänstemän kolla då, den summa man angett gäller ju för alla bidrag/ersättningar, så blir ju inte ens något extrajobb.
Som sagt, systemet finns redan för att anpassa bidrag/ersättningar kopplat till inkomst.
Ska du ha olika inkomstgränser nu alltså? Då stämmer inte ditt antagande om noll extra administration.
Du får en härlig inlåsningseffekt för arbetslösa, låginkomsttagare och socialfall också, när du lägger samtliga bidrag som inkomstberoende. Den som ligger på "rätt" sida inkomstgränsen och därmed får fulla bostads- och barnbidrag lär nog inte vara särskilt motiverad att jobba för att öka sin arbetsinkomst och tappa bidragen.