• 1
  • 2
2021-07-27, 07:59
  #13
Medlem
Star Witnesss avatar
Mossad-tisha i Malmö kan bli spännande för bäraren.

Kill your local pedophile är för övrigt ganska stötande. Alla hatar pedofiler, många önskar att praktiserande pedofiler mötte döden men få normalbegåvade vill på riktigt utöva lynchjustis mot nån lokal kuf som det går rykten om. Vilket det i praktiken kokar ned till om vi ska låta lallon som Patrik Sjöberg och LHS-knuttar vara judge & jury.
Så budskapet träffar helt fel o bara sabbar, som nån konstaterade innan.
Citera
2021-07-27, 10:08
  #14
Medlem
hvita.nhegrers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Missouri
I sommar har jag sett flera T-shirts med tryck som jag antar provocerar vissa:

1) "Koranen är en bögblaska" (den har man kunnat köpa på Roskilde och Sweden Rock länge)
2) "Feta vita män rular världen"
3) "Homo är det nya Hetero"
4) "Öppna era stjärtar svenska flickor // Reinfeldt"
Om du nu inte trollar så är väl tröja nr 1 olämplig om man är intresserad av att överleva.. Fast på rockfestivaler kanske den är ok.. De övriga kan man nog komma undan med att bära, kanske..
Citera
2021-07-27, 20:05
  #15
Medlem
Brunafingrarnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Star Witness
Hade du inte tyckt det var värre (för dig personligen åtminstone) om den satt på en vältränad chad med utmärkt munhygien?

Nej faktiskt inte, det hade i så fall varit ett lyft uppåt!
Citera
2021-07-28, 16:20
  #16
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hvita.nhegrer
Om du nu inte trollar så är väl tröja nr 1 olämplig om man är intresserad av att överleva.. Fast på rockfestivaler kanske den är ok.. De övriga kan man nog komma undan med att bära, kanske..
Olika tryck med texten "Koranen är en bögblaska" har jag sett i över tio års tid både som bildekaler på muggar och som pins, det kan du googla på och det ingår även i trådar här på Flashback. Det är endast på festivaler som jag sett att det sålts t-shirts med detta tryck men det är ju marknadsförsäljare så jag antar att de har med sitt klädsortiment även på andra marknader.
Citera
2021-08-21, 14:55
  #17
Medlem
Såg en tjej med hijab bära en väska/påse med trycket "krossa patriarkatet". Just i kombination med hijab blev det extra roligt.
Citera
2021-08-21, 15:38
  #18
Medlem
SoberZealots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lone star
Kanske under fel kategori, i så fall får det flyttas.

Jag såg 3 MC killar vid en bensinmack idag. Typ vanliga 45-55 års man/gubb åkare från Svenssonfamiljer. Ordinärt klädda. Lite typ han som skrapar fram trissvinsten och drar med hojåkarna i trissreklamen. Nåväl, en av männen hade en typ fleecehoodie med ett budskap i stora bokstäver bak på ryggen. Tyckte de pratade lite om att han stoppats eller tilltalats 2 gånger i närtid om det men kan ha hört fel.Nåväl, texten var för mig väldigt störande. Det stod ” Kill your local pedophile”. Det som störde mig var ordet kill framförallt, det uppmanade till brott och vem vet överhuvudtaget om ett sånt spritt budskap kan få folk att slå ihjäl bussige Bengt som bara faktiskt bjuder barnen på godis och låter dem leka lite med sin hobby modelljärnvägen. Det kan absolut vara så att personen som hade budskapet själv var drabbad i barndomen eller har drabbad inom familjen, släkten men oavsett bakgrund så var det inte okey för mig..lika lite som pedofeli. Hade inte heller uppskattat kill racists, kill- valfri politiskt parti/ideologi osv.

Era synpunkter ? Tror ni att personen skulle kunna bli dömd för uppvigling till grovt brott? Samt förståss vilka budskap har ni sett på folks kläder som ni kanske lika oväntat som mig reagerade starkt negativt emot?
Tror att det är det enda som går att öppet att hata nu förutom SD. Vissa lever ju på sin ilska och hat samt är extroverta och då måste det ju ut. Är man introvert som jag, så går det ju fortfarande bra att förnedra rödingar på typ flashback. Men skulle jag springa omkring med dåliga skämt på t-shirts om rödingar, så hade de tagit till våld, i likhet med islam.
Citera
2021-08-21, 16:09
  #19
Bannlyst
Fanns en T shirt där en person åtalad för hets emot folkgrupp .. Det var en bild på Adolf Hitler och hans världs turné.

Annars där en av dom nidbilderna som fanns på Palme på 80 talet tryck på en T shirt

Eller en bild på Christer Pettersson, tack för att du befriade.

Kill your local pedofil känns som ett helt ok budskap.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in