2021-07-24, 16:53
  #25
Medlem
wfzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrBabyBoy
Jag har en för att jag har så mycket grejer som inte får plats i fickorna och nu på sommaren har jag ibland shorts som inte har några fickor. Man vet vart man har alla grejer och det håller ordning och reda.

Plånbok, nycklar, mobil (ibland även laddare) pass (har inget leg), cigg, snus, tändare, pepparspray, tuggummi och övriga smågrejer.
Ovan förklarar varför man bär becknarväskorna. Sen finns det givetvis becknare med sådana väskor men de tenderar att bära märkliga becknarväskor av piratkopierad Gucci eller liknande.

Citat:
Ursprungligen postat av IamBack2
Jag fattar inte riktigt.

Jag tycker i varje fall att det ser ovanligt homosexuellt ut.

Antagligen är man homosexuell eller en man gammal relik från 30 år bak i tiden.
Klippte ut de delar jag ville svara på från ditt inlägg.

Du fattar inte - tycker därför dina antaganden om homosexualitet speglar ditt resonemang kring en gammal relik från 30 år bak i tiden. Du uppvisar en retarderad kognitiv förmåga.

Jag ska bära becknarväskan idag till stan för att träffa upp en fruktansvärt snygg tjej. Vi ska ha kul på stan, och sen ska vi hem och knulla.

Jag knullar inte män.
__________________
Senast redigerad av wfz 2021-07-24 kl. 16:55.
Citera
2021-07-24, 16:54
  #26
Medlem
Falafeltantens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VitaminWellDefence
Det är rätt smidigt om man drar runt i brallor utan fickor etc

Precis min åsikt också. Äger ingen becknarväska, för vill inte förknippas med segmentet som ofta bär dessa, men de ser riktigt praktiska ut. Utan becknarväska har jag nu på sommaren problemet att mobil, nycklar, hörlurar och liknande kan falla ur byxfickorna, eller alternativt, behöver gå runt med påse om jag inte har byxfickor.
Citera
2021-07-24, 16:55
  #27
Medlem
vanartads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fjollcigg
Jag hade aldrig tidigare hört ordet ”becknarväska”, men då förstår jag. När jag var ung kallades de för fagbag.

Varför trenden har återvänt vet jag inte, men att en av karaktärerna (en becknare) i SVTs ungdomsdrama Festen bär en kan säkert ha bidragit.


Bögslunga var ett annat epitet på styggelsen…
Citera
2021-07-24, 16:56
  #28
Medlem
526s avatar
Det är extremt praktiska om man har shorts - vilken man har på sommaren. Alternativet är att ha cargo shorts och det är WT.
Citera
2021-07-24, 17:04
  #29
Medlem
LedarhundenAdolfs avatar
Pundarmode som nått ut till svenne genom rapvideos av kriminella.

Den som bär handväskan håller i 99 fall av 100 på med droger.
Dom säljer inte droger men tycker att det är jättehäftigt att röka hasch och tror att dom är stora pojkar när dom bär handväskan som en knarklangare.
Tragiskt nog så ser dom förvirrade ungdomarna upp till vuxenbarnen som hoppar runt och viftar med armarna i rapvideos och härmar efter deras stil.
Citera
2021-07-24, 17:31
  #30
Medlem
Skvistens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 526
Det var på 80-talet det kallades bögslunga. Bara gamla gubbar som du som kommer ihåg det.
Det är inte bögslungor längre.

Jag kallar dem för Bögslunga fortfarande

Undrar oxå vilken normal ungdom som vill ha på sig Gucci keps 😂
Ser ju ut som en bögig ridhjälm!
https://www.farfetch.com/ie/shopping...iABEgLLjfD_BwE
__________________
Senast redigerad av Skvisten 2021-07-24 kl. 17:34.
Citera
2021-07-24, 17:50
  #31
Medlem
DekadentThaitorsks avatar
Det är svårt att förvara nycklar och mobil i fickorna på mjukisbyxor. Har man sedan möjlighet att ha en extrapryl som det står Gucci eller Adidas på så blir blatten lite gladare. Klär man sig som en slashas kan man lika gärna löpa linan ut.
Citera
SvartaBjorns avatar

Moderatormeddelande

Postat av SvartaBjorn 2021-07-24, 17:51
Medlem
Håll er till topic och ge fan i att chatta.

/Moderator
2021-07-24, 18:21
  #33
Medlem
tuben99s avatar
Kärt barn har många namn. Vilken typ av väska är det som diskuteras egentligen? För mig så ser en bögslunga ut så här: https://pbs.twimg.com/media/EaI-kCRWsAMuP8o.jpg
En midjeväska eller hip bag, som jag själv hade på 90-talet, ser ut så här: https://hlstore.com/images/zoom/carh...al-white-1.jpg
Och slutligen, jag trodde en becknarväska såg ut så här https://lp2.hm.com/hmgoepprod?set=so.../product/main]

Så, vilken av dessa väskor diskuteras egentligen? Bara nyfiken.
Citera
2021-07-24, 19:06
  #34
Medlem
BigFatCones avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tuben99
Kärt barn har många namn. Vilken typ av väska är det som diskuteras egentligen? För mig så ser en bögslunga ut så här: https://pbs.twimg.com/media/EaI-kCRWsAMuP8o.jpg
En midjeväska eller hip bag, som jag själv hade på 90-talet, ser ut så här: https://hlstore.com/images/zoom/carh...al-white-1.jpg
Och slutligen, jag trodde en becknarväska såg ut så här https://lp2.hm.com/hmgoepprod?set=so.../product/main]

Så, vilken av dessa väskor diskuteras egentligen? Bara nyfiken.
I min bok så är det bara den tredje som är en bäcknarväska. Den ska helst bäras den hänger rakt, inte över ena axeln. Den första är mycket riktigt en bögslunga eller "man purse".

Jag tycker snarare att den trenden verkar sakta ner. Eller så är det precis tvärtom att det är så vanligt att jag inte ens tänker på det längre.
Citera
2021-07-24, 19:52
  #35
Medlem
Mingla101s avatar
Lite kul att man säljer in 80-talets magväskor igen med argumentet att grymma orten kriminella minsann använder dom
Dom är visserligen mycket praktiska, men blev på 90-talet lite töntiga att ha. Kanske för att så många pensionärer i Florida (USA) använde dom. Det blev inte så "hippt" då.
Citera
2021-07-24, 20:00
  #36
Medlem
Gosifs avatar
Bögsnodden är inget vidare, självklart bra för att säkra mot fickstölder men finns bättre lösningar
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in