Vilket är det ultimata mellanmålet att ha tillhands både under svåra tider och när man bara är latarslad?
Kravlista
Ska inte behöva värmas (energisnålt)
Billigt
Hyffsat varierat kostinnehåll
Inte för kalorifattigt
Gott?
Det skulle kunna vara något som man exempelvis gör storkok på, lägger in eller förvarar på annat sätt. Gärna något som inte nödvändigtvis kräver tallrik eller bestick, något man kan ha i fickan.
Pannkakor är lika goda kalla. Bre på jordnötssmör och lägg till russin så har du ett mycket energirikt mellanmål. Och ja, du kan ha pannkakor i fickan, iaf rullade som plättar 😎
Koka grädde, smör , socker , sirap och vaniljsocker och gör egen kola.
funkar alltid med russin eller kokosflingor och blåbär (varningen är dock att man lätt äter för mycket).
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!