Citat:
Ursprungligen postat av
WarWarren
Putin behövde inte göra så mycket. Trump kan ingenting om något kvalificerande för ämbetet och var uppenbart livrädd för att bedriva någonting liknande traditionell civil styrning av DOD/Pentagon. Han är inte nödvändigtvis dum, men han är renons på säkerhetspolitiska kunskaper och helt ointresserad av att lära sig något. I hans tillstånd av okunskap var Nato nån sorts beskyddarverksamhet som medlemsländerna betalade medlemsavgift för, och eftersom Transatlantisk säkerhet inte betydde ett skit för honom så gillade han inte den villfarelsen. På samma sätt var han oförmögen att förstå och värdesätta all soft power -

som USA:s globala militära närvaro hade byggt och var kapabel att fortsätta bygga. Han kopplade aldrig hur mycket lättare det är att sälja in den egna industrins 5G-nät när man sitter på en .357 Magnum (eller hur mycket mer effektivt Industriskyddet blir).
Jag har just beställt Michael Benders bok
"Frankly, We Did Win This Election: The Inside Story of How Trump Lost". För de som börjar se suddigt på alla böcker som kommer nu: Bender är Wall Street Journals Vita huset-korre, densamme som hällde kallt vatten på att Hunters jävla laptop-storyn - vad den nu var - på något sätt inbegrep Joe Biden. Samma dag som den stackars idioten Kim Strassel på ledarsidan hade skrivit en pinsamt tunn innuendo-drapa.

Jag trodde att den skulle vara kattens pyjamas, men nu kom ju dessutom
"I Alone Can Fix It: Donald J. Trump's Catastrophic Final Year" av Carol Leonnig och Phil Rucker på Washington Post som en bajskorv i Trumps potatismos. Får beta av den också. Det är ju varmt.
//WW
Jag har fastnat i en virvel av interjvuer som KGB majoren Yury Shvets har genomfört.
https://www.theguardian.com/us-news/2021/jan/29/trump-russia-asset-claims-former-kgb-spy-new-book
Han bekräftar att Trump kultiverats som källa sedan 80talet. Främst för att han är så pass korkad och egotrippad som han dagligen bevisar att han är.
För mig har det alltid varit mest intressant att veta vad exakt Putin har för hållhake på Trump.
Det räcker inte med bara en video där två prostituerade pissar på en säng, eftersom MAGA-sekten inte skulle ha brytt sig om Trumps perversioner.
Det måste ha varit något mer. Något värre,något som hade gjort att hela sekten vänt honom ryggen.
Qanon grundades i tron att ledande Demokrater idkar barnsexhandel och injicerar adrenokrom från små barn. Bland annat George Soros och Hillary Clinton.
Det leder mig till att tro att det värsta Trump hade kunnat göra för att få sekten att vända honom ryggen, varit ifall han haft sex med ett barn. Jag menar Trump,Ghislaine,och Jeffrey Epstein var polare och festade ihop. Det är inte helt otänkbart att bägge delar ett intresse för minderåriga flickor.
Det är heller inte otänktbart att FSB plockat upp några dvd-skivor med kompromat ifrån Epstein - i utbyte mot lån från ex Ryska Oligarker.
Jag har inga som helst bevis för detta men jag tror definitivt att det är värt att spekulera i.