Jag tittade lite på svt:s hemsida och kom fram till programmet Mat där det bland annat lagades picknickmackor. Brödet såg dock mest intressant ut då liknande bröd brukar vara riktigt goda när de finns i köpmackor. Jag är dock inte alls säker på vad brödet heter och framförallet, hur jag ska baka det. Jag hoppas att någon av er har något tips för mig och kanske någon annan som är baksugen. Jag postar tre bilder från programmet där brödet syns ganska tydligt, andra bilden i kombination med tredje tror jag att man ser bäst på.
om du bakar det själv så kör efter ett baguette recept och pensla brödet med vatten när du tar ut det så blir det mjukt.
Ser ut som dom där vanliga mjöl, vatten jäst bröden som brukar säljas två och två i påsar.
Tack för hjälpen. Jag tror jag ska sätta igång någon slags ciabatta imorgon och se vad det blir, glömde köpa jäst till helgen och orkade aldrig åka in till butiken igen.
ergo1024 - visst gör det det, jag borde ha skrivit det i första inlägget då det kan säga lite om brödets karraktär men det leder mig inte direkt till någon recept då det finns många olika lantbröd (många det är tuffa det).
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!