Citat:
Ursprungligen postat av
klyban
Beror på hur du kör det i ugnen, kör du på galler, så får du ha något som samlar upp det som droppar, och ha lite vatten på denna uppsamlare.
Eller så om det är i en form, så tar man vara på detta.
Och med detta fett främst, som gör du en sås på och kan förstärka den med kycklingbuljong/vatten om man vill.
Det är en sås som kommer vara god, sen hur man gör såsen har man otroligt många varianter på.
Men fräsa lite vitlök lök och örtkrydda brukar göra sån mycket god.
Timjan är en enkel, citron och dragon är en annan, och avslutas med grädde. och smakas av med salt och peppar.
Och citronvarianten får man smaka av så man får rätt syra och smak av zest och dragonen.
Exakt så! Ta tillvara på skyn som kycklingen avger vid tillagningen. Det är den perfekta basen att göra sås på. Häll över i en kastrull och addera grädde och låt koka ihop. Naturligtvis får man krydda upp med salt, peppar och övrigt man tycker behövs.
Som sagt, en perfekt grund, sedan kan man experimentera vidare beroende på vilka tillbehör man har och vad man är sugen på för dagen.