2021-07-03, 16:19
  #5341
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av joakim.svensson
Noterat att väldigt många skriver att han ska få psykvård, att han är psykisk störd osv. Vad baserar ni det på?
Kan ju vara tex för att han högg en person med kniv. Eller kanske för att han sköt ihjäl en polis. Uppenbart finns inte hjärncellerna på rätt ställe.

Hoppas han blir inlåsta på psyket resten av livet, eventuellt att han tar sitt eget liv.
Citera
2021-07-03, 16:22
  #5342
Medlem
MeggieClearys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av joakim.svensson
Noterat att väldigt många skriver att han ska få psykvård, att han är psykisk störd osv. Vad baserar ni det på?

Jag tror inte han är sjuk enligt lagens mening.
Men många kriminella har säkert någon form av defekt av mindre art. T.ex Adhd eller antisocial personlighetsstörning. Dessa blir dömda till fängelse, inte vård.
Citera
2021-07-03, 16:24
  #5343
Medlem
triptykens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av emelieb
Någon som vet hur gängen ställer sig till att en polisman blev skjuten?
Inte i syfte vad som gynnar de bäst i deras affärer utan är dem emot sånt eller är dem glada att det blev ”en polis mindre”.

Är verkligen inte insatt i gäng eller brottskriminalitet över huvud taget

Vila i frid andreas 💙

Har inte insikt i gängen men litet kring det sociala arbetet i biskop och från granatattacken som dräpte en liten grabb så har attityden till gängen ändrats brutalt (från en vag "robin hood" till hat) och med detta så är till och med dom med vaga kopplingar till gängen ännu mer skeptiska.

Majoriteten av dom äldre sitter inne, husransakan i ALLA gängmedlemmars hem, folk med vag koppling till dom. Om du har minsta lilla fuffens för dig från grövre saker till litet mer vardagligt alldagssmyg sitter du nog JÄVLIGT still i båten just nu.
Tror ingen av dom äldre är glada för detta eftersom det pushar undersökningar på dom i fängelse med.

Det som stärker så hårt är att föreningslivet i Biskop som haft en stor uppsving nu verkar börja fokusera på ännu mer (dom drar ett jävla hästlass, allt från små somaliska tantföreningar som har nattvandringar (du har inte levt för ens du sett en somalisk tant se sin sonson utomhus kvällstid och hur hon tokflippar på honom) - deras samarbete med polisen är också guld och borde fan hyllas mer än vad det görs)
Citera
2021-07-03, 16:24
  #5344
Medlem
tdlefnierreguss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av irishrage
17 år dvs ej myndig. Förlupen kula enligt polisen själva. Nej det blir en kort vända på någon ungdomsanstalt.

Förlupen kula är om man skjuter i luften och den far ner 1 km bort eller om den träffar något på vägen och studsar olyckligt. Om man siktar på någon och skjuter och träffar fel person alternativt det var fel person man sköt mot så är det inte en förlupen kula
Citera
2021-07-03, 16:25
  #5345
Medlem
micro113s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Silverfiskarna
Många snutar beter sig tyvärr som svin och det finns många skäl för många att vilja ta ut hämnd. Det är tyvärr inte gångbart att anmäla om man inte blivit rejält skadat eller ens dödad.

Titta på hur länge basebollligan kunde härja med kollegors goda minne. Sedan finns det en mängd fall där polisen agerat fel.

Säger inte att ett polismord är ursäktat, men samtidigt gäller devisen ”som man bäddat får man ligga”, har ingen aning om den mördade polisen men som nyutbildad polis är jag hundra på att han skulle ljuga för att försvara kollegor. Kul förresten med alla som skriver att han var duktig då han precis börjat jobba.

Tragisk händelse…
För 40 år sedan fanns alltså en grupp som bildades mars 1982 och upplöstes årskiftet 82/83 .. och det tar du som intäkt för att man nästa 40 år senare mördar en polis...
Citera
2021-07-03, 16:29
  #5346
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av NoF8
Bra inlägg.

Som tillägg till 17 åringar som dömts till fängelse var det en som fick 9 år förben skjutning i Gbg för något år sedan. Vidare en som dödade sin syster som dömdes till 8 år (minns inte orten men neråt i landet).

Du tänker på 17-årige Antonio Taikumer som sköt ihjäl en 24-årig person i just Biskopsgården 2018 i tron att det var en helt annan person. Han dömdes mycket riktigt till nio års fängelse för mord.

Här är domen i det målet som kan vara av intresse för de som vill fördjupa sig i hur en domstol resonerar:
https://anonfiles.com/nfgfKeEcn6/G_teborgs_TR_B_15670-18_Dom_2019-12-09_pdf

Som Taikumer sade i förhör: "Det är en statusgrej på gatan, du vet. Ha ett liv på samvetet. Du klättrar. Jag ville visa att jag också kan".
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/GGJd56/18-aring-far-nio-ar-for-mord-av-misstag

Här är tråden på Flashback om mordet:
(FB) En person skjuten i biskopsgården (avliden), 14/11-2018

Fallet angående mordet på systern du avser borde vara när Marino Baro mördade sin syster med 107 knivhugg i Landskrona 2012 och fick åtta års fängelse. Det kan påpekas att endast var 16 år gammal vid mordtillfället.

Här är domen i det målet:
https://www.dropbox.com/s/z3y1dzjw4jvv1pd/hedersmord_scan.pdf

Här är tråden på Flashback om mordet:
(FB) Ung kvinna knivmördad, Landskrona. Mordet på Maria Barin Aydin
Citera
2021-07-03, 16:31
  #5347
Medlem
zeepaxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Queenofqueens
Klart, att han tycker han har gjort något bra. Han har ett helt pack med sig och dom har skjutit rakter för att fira polisens död. Han har hjältestatus. Nu är han högt på hierkin, först fick han börja som tunnelbane huggare med en 30 cm lång kökskniv nu har han klättrat upp till att kunna titulera sig som en polismördare med skjutvapen....

Och vaddå misstag vi alla vet att det var en avrättning av polisen. Lögner håller inte längre. Polisen och dom kriminella är i djup konflikt bl.a efter trojan shield operationen. Fler poliser kommer få sätta livet till. Vi kan kalla Ahmed för pionjär för han har satt en ny trend. Han har banat upp vägen för att skjuta ihjäl poliser.... Som vi ser kan lågbegåvade göra det och det kräver inte mer än en pistol och att rikta den mot någons skalle.


Tror tyvärr du har rätt. Ny trend eller nytt tak för var gränsen går. Inte direkt men om 2-3 år lär det hänt igen tyvärr. Speciellt om han får några löjliga 2-3år i fängelse eller sluten ungdomsanstalt. Men hoppas du har fel, visar sig i framtiden. Ja gillar inte heller snutar 👮‍♀️ men fan mörda en polis om det var avsiktligt där har min gräns passerats för vad som är kraftigt fel.
Men samtidigt alla klagar hur lågt straff han kommer få. Då ska man inte glömma att poliser i Sverige är så gott som 100% skyddade mot vad som helst. Syftar på sista mordet ja minns (yes mord är du så skjutglad är det ingen olycka) de poliser som sköt en som hade downs syndrom och helt sjukt hur många skott de avlossats trots det är helt lagligt att ha leksakspistoler inom och utomhus. Tror inte de ens blev dömda för vållande till annans död 💀 och det var iaf bevisat bortom all tvivel.


Det var nån som skrev att nån lagt ut på sin hemsida En video på hur man försöker rädda polismannens liv. Och att denne blev anhållen för det är detta sant ??? Vet de sagt respektera tragedin o lägg inte upp material Om du har nåt. men trodde det Var en vädjan inte lag. Hur fan kan det bli olagligt att lägga upp en sådan video i Sverige?? Vilket brott hade denne person begått eftersom han tom blev anhållen. kan nån svara på det.

Tack på förhand
Citera
2021-07-03, 16:37
  #5348
Medlem
Polisens förklaring om att det var ett misstag låter lite krystad. Om det nu är denna 17-åringen som tidigare för några år sedan knivat en snubbe och nu tänkte skjuta honom borde han inte veta hur han såg ut då? Han har kört en kniv i honom en gång så man kan tycka att han borde känna igenom honom och det borde väl vara rätt svårt att blanda ihop honom med en 33-årig polis?
Citera
2021-07-03, 16:37
  #5349
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Viproom
Haha vet inte om du är morgontrött eller sett för många filmer men prickskytt i en förort för att mörda en polis låter inte trovärdigt borde även du förstå

Kapacitet och motivation saknas för den typen av avancerad aktivitet i kriminella gäng. Dessutom avslöjas den kinetiska energins förlopp av Polisens tekniker, ballistiska- och rättsmedicinska rapport. Det går inte att "gömma sig".
Citera
2021-07-03, 16:40
  #5350
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av User-01
Han måste bli utvisad av en framtida regering, han och andra med invandrarbakgrund som sitter inne och har suttit för alla möjliga brott, medborgarskap eller ej. Man kan ändra på grundlagen, det är enkelt, krävs bara rätt regering. Svenska fängelser levererar inte tillräcklig straff, permanent utvisning är bättre.

Vilken tur då att det vi inte lever i en diktatur och det är riksdagen som har befogenhet att pilla på grundlagen och inte regeringen. Regeringen ska inte heller kunna utvisa, det är att göra politik av enskilda fall. Det är livsfarligt för en rättsstat. Vill du ha fler oskyldiga döda?

Och en grundlagsändring över den här grabben är knappast rimligt. Han blev Sveriges problem så fort han blev medborgare. Det är där vi ska börja, att se till att det inte föds för många i kassa områden med kassa förebilder, och att vi inte fyller på med folk utifrån. Vi löser noll problem genom att utvisa, förutom att bespara statskassan intagningskostnaden, men den borde vara diskonterad sedan länge.
Citera
2021-07-03, 16:44
  #5351
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 101000111
Polisens förklaring om att det var ett misstag låter lite krystad. Om det nu är denna 17-åringen som tidigare för några år sedan knivat en snubbe och nu tänkte skjuta honom borde han inte veta hur han såg ut då? Han har kört en kniv i honom en gång så man kan tycka att han borde känna igenom honom och det borde väl vara rätt svårt att blanda ihop honom med en 33-årig polis?

Senaste infon är ju att sjuttonåringen sköt mot de tre på bänken. När Andreas hörde skotten tog han sin moped dit, sjuttonåringen ser Andreas och inser att om han inte gör något åker han in för mordförsök. Han skjuter därför Andreas.
Självklart var det ett överlagt mord av polisman, ingen olyckshändelse.
Citera
2021-07-03, 16:46
  #5352
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av User-01
Han måste bli utvisad av en framtida regering, han och andra med invandrarbakgrund som sitter inne och har suttit för alla möjliga brott, medborgarskap eller ej. Man kan ändra på grundlagen, det är enkelt, krävs bara rätt regering. Svenska fängelser levererar inte tillräcklig straff, permanent utvisning är bättre.
Han säkert föööd här, varför ska nåt annat land ta ansvar för honom?? 😀
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in