Citat:
Ursprungligen postat av
Sopaa
Tjena, jag tänkte höra med er vad ni tycker.
Jag har idag 750.000 kr i bolån till 1.8% ränta, och amorterar 3000 kr i månaden, beräknas vara skuldfri om 21 år i denna takten.
Vore det smartare att bara amortera minimum, och istället lägga in 2000kr i månaden hos tex lysa fondrobot med typ 6% avkastning per år och göra en klumpamortering om säg 10 år?
Jag resonerar så här (tänker på min egen sits också):
- Amortera ner till 50 % av bolånet (därefter har man inget krav).
- Investera resten.
- Strö-amortera vid behov eller tillfälle.
Sveriges bolånesystem är byggt så att man ska ha ett bolån i ca 50 år (om inte mer) så amorteringsfrekvensen är inte så krävande. Jämför exempelvis med USA som har 15 eller 30 års fixed rate mortgages, dvs bostaden skall vara betald på den tiden. I USA uppmuntras man mer att betala av bostaden innan pensionen, mycket pga att pensionssystemet är mycket annorlunda jämfört med Sverige.
Lite off topic, låt oss fortsätta längs huvudleden så att säga.
Om jag var du skulle jag amortera 3000 kr som du gör idag (låter som att det är en högre grad) och investera resten. När du når den magiska platån på 50 % så skulle jag minska amorteringen och fokusera mer på investeringar.
I den bästa av världar så hittar du istället en extrainkomst så att du kan investera OCH amortera mer, såklart