2021-06-22, 20:10
  #10489
Medlem
HerrGickhans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ohshit.Cuntwell
Jag noterar att du anser att Nordkorea är en demokrati, de uppfyller nämligen dina kriterier.

Det förutsätter givetvis att det finns fler än ett parti och att det är tillåtet att fritt rösta på dem alla utan hot. Det förutsätter även att varje röst räknas och registreras. Detta sker inte i Nordkorea, men gäller i Sverige.
Citera
2021-06-22, 20:19
  #10490
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Merrelito
Aha vad underbart lite statssocialism det är väl iofs ändå en metod i galenskapen.

Ja statssocialism tenderar att skapa något iaf. Lite raketer , kalashnikovs, ett bra ishockeylag, vodka och svartbröd. Nåt produceras det. En fri marknad kommer däremot inte att producera något alls om man sätter ett pristak under marknadspris. Produceras något ändå kommer det säljas dyrt på svarta börsen.

Själv är jag inte emot lite nödvändig socialism eftersom "sociala klyftor" blir självförstärkande och ett tillväxande missnjöjt protletariat har alla möjliga otäcka effekter. Det är alltså inte en ideologisk fråga för mig utan ren pragmatism.

Det gäller bara att bedriva socialismen på det minst skadliga viset och det är varken vanssinniga prisregleringar eller socialiseringar av verksamhet som sköts bättre av marknaden. En omfördelning via skattesystemet är det som är minst störande för marknadens funktion.

Människor som fått bidrag stör inte marknaden för en viss vara. Incitatmenten att konkurrera om pengarna med olika avvägningar av pris och kvalitet kvarstår för producenterna eftersom pengar inte luktar.
Citera
2021-06-22, 20:21
  #10491
Medlem
SugaredThoughtss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sting4488
Dom lär väl inte sitta i intensiva förhandlingar under midsommar!

Man vet aldrig. Steffe kanske förhandlar bäst efter lite virke.

Citat:
Blir det extraval, kommer Moderaterna uppmana folk att stödrösta på Liberalerna, för dom behöver väl deras mandat?

L ligger så att de kanske bestämmer sig för att knoppa av dem och satsa på fler mandat själva istället.
Citera
2021-06-22, 20:21
  #10492
Medlem
Draken55s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sting4488
Dom lär väl inte sitta i intensiva förhandlingar under midsommar!
Så det borde komma ett besked senast torsdag, lr vad tror ni, har Löfven och co redan bestämt sig för talmansrundor för att köpa sig tid för förhandlingar mellan C och V 🤷🏻‍♂️🤷🏻‍♂️
Blir det extraval, kommer Moderaterna uppmana folk att stödrösta på Liberalerna, för dom behöver väl deras mandat?
Tippar på extraval
Tyvärr är vår författning så efterbliven att det blir val igen 2022
Citera
2021-06-22, 20:24
  #10493
Medlem
johkv637s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pecka-
Och ändå är partiet så stort som det är. Vem är den typiske VPK-röstaren?
Det finns två typer, antingen gruvarbetaren från Norrbotten som tycket S är för långt till höger, vilket är helt obegriperligt då en gruvarbetare tjänar ganska mycket pengar. Den andra är HBTQ-personen i Stockholms innnestad som inte är höger vilket gör vänstern till det självklara valet. Sen har vi såklart rödvinsvänstern men de är så få, så det betyder nog inget.
__________________
Senast redigerad av johkv637 2021-06-22 kl. 20:28.
Citera
2021-06-22, 20:26
  #10494
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HerrGickhan
Nej, demokrati betyder att alla myndiga medborgare ges möjlighet att rösta fritt i ett flerpartisystem och att deras röster räknas och registreras och på så sätt styr vem/vilka som ska företräda dem. Folket är emellertid olikartat och utfallet kommer att kunna disponeras på det sätt de folkvalda finner lämpligast från tid till annan.

Vilka som får rösta är en jämlikhetsfråga. Sedan 1989 är det bara personer under 18 som inte ges rösträtt.
Det är en definition. Ganska luddig sådan, det finns flera. Alltså är det en gråskala.
Citera
2021-06-22, 20:26
  #10495
Medlem
Nostradumbasss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Som-nam-na
L ser ut att vara historia.

Sen finns det väl inget öht som tyder på att ett av Sveriges största partier ska acceptera en stödjande roll som passar marginella partier på politikens ytterkanter? Ungefär som V-C-MP-L.

Det är isig inte väldigt förvånande att C, MP och L krävde sprängstoff i några få punkter när dom helt enkelt inte kan påverka politiken på annat sätt.

Det trista är att S inte är ett samhällsbärande parti utan ett parti som anser att det är dom som definierar samhället.

Det du inte tycks förstå av mitt inlägg är att politiken är en kuliss för krafter som verkar för sin egen vinstmaximering på det geopolitiska planet. Detta samtidigt som man äger banker. Pengar kontrollerar geopolitiken, som i sin tur kontrollerar utrikespolitiken som i sin tur kontrollerar inrikespolitiken.

De 349 är nickedockor. Vi ser nu ett globalt geopolitiskt styrkeskifte. Tror du att djupa-staten-representanten Löfvén torskar på inrikespolitiken "marknadshyror" utan att Sveriges utrikespolitik och Sveriges geopolitik först påverkas?

Det som kommer nu är ett inflöde av information från utlandet som hjälper till för att få svenskarna att förstå vad som egentligen styr världen.

Sveriges riksdag är dockteater i sammanhanget.
Citera
2021-06-22, 20:27
  #10496
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lättöl
Demokrati betyder folkstyre. En representativ församling är inte folkstyre. Synnerligen inte alls om man har spärrar för vem som vara med. Det finns en massa regler som folk tolkar och har ideer om, det är sålunda en gråskala eller inte alls.
Demokrati kan delas upp i två kategorier: direktdemokrati och representativ demokrati. Att påstå att endast direktdemokrati skulle vara demokrati skulle innebära att det inte finns några demokratier i världen (inte ens Schweiz).
Citera
2021-06-22, 20:28
  #10497
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Manprinsen
Kommer Löfvén sitta och tröstsupa i en vecka innan han fattar det uppenbara beslutet att utlysa ett extraval? Eller ska han löpa hela linan ut och bli entledigad av talmannen? Onödigt slöseri med tid.

Ja Dick i podden samtidigt tycket statsministern skall avsättas direkt efter ett misstroende, skall han ha extra val borde han besluta det innan omröstningen.
Citera
2021-06-22, 20:28
  #10498
Medlem
Det håller på att hända, Annie Lööf är på väg att bli Sveriges nästa statsminister.
Citera
2021-06-22, 20:28
  #10499
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Zolotukhin
Demokrati kan delas upp i två kategorier: direktdemokrati och representativ demokrati. Att påstå att endast direktdemokrati skulle vara demokrati skulle innebära att det inte finns några demokratier i världen (inte ens Schweiz).
Precis. Det är en gråskala.
Citera
2021-06-22, 20:29
  #10500
Medlem
johkv637s avatar
Nä, det kommer hon inte bli
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in