Citat:
Ursprungligen postat av
IgnoranceIsBliss
Varför sälja av långsiktiga aktier för skatten? du får ju låna pengar gratis, och får avkastning på dem?
Min första 10000 var jan 2016,
första miljonen var dec 2020. (dock gått under den igen) Gick över med bostadsförsäljning och under med bostadsköp.
Nu har jag ca av miljonen 88% igen.
Jag har som ledande princip att de flesta aktievärden på mina svenska storföretag är cykliska och att det inte är lönsamt att behålla dem, bättre att hitta toppar och bottnar. Det finns massor med undantag men jag kan ändå inte räkna ut dem, jag gör inga företagsanalyser. Annat än att det är ett stabilt företag som levt i minst 25-50 år.
Därför säljer jag med jämna mellanrum och då tvingas det fram en reavinst. Det problemet har jag inte längre tack vare ISK.
Men visst hade det varit bättre om jag köpte Tesla eller Apple direkt år 2000 och bara behöll dem. Men så tänker bara någon som inte håller på med aktier. Man vet verkligen ingenting om framtiden när man tar sitt beslut, man famlar i blindo utöver sin strategi. Det har hänt hur många gånger som helst att jag sålt den som steg mest och behållit den som steg minst. Ändå avkastar jag bättre än OMXS.
Och om någon inte tror mig om svårigheterna med att hitta nästa apple så kan den personen försöka spå vad apples aktiekurs är år 2025.