Citat:
Ursprungligen postat av
Maviel
Jag blir så när jag är på väg in i en depression. Kan få tunga skuldkänslor som egentligen inte är helt verklighetsförankrade dvs när jag mår bra känner jag inte skuld över den aktuella situationen. Hur mår du för övrigt?
Du nämner liksom lite som i förbifarten att din pojkvän inte låter dig träffa dina föräldrar - och du kallar er relation för destruktiv. Hur har du det egentligen? Är skuldkänslorna egentligen ett symptom på något annat?
Jag har det jobbigt den saken är säker, men jag svälter inte, jag har inte ont,jag har tak över huvudet, jag är inte missbildad, jag lever inte i krig.. men jag har otrolig stress och press på mig att dölja hur jag har det och att hantera min pojkvän.Han säger att han ska sluta ta ”vitt pulver” knark alltså( vill inte säga vilket sorts knark) ,som gör att han blir paranoid, håller mig vaken om nätterna han blir aggressiv, men han tar om och om igen. Sen har jag min egna psykiska ohälsa och 50000 andra problem oj vad jag klagar nu förlåt, men det var mitt svar på din fråga,