• 1
  • 2
2021-05-12, 15:30
  #13
Medlem
Som flera redan varit inne på i tråden: en kombination av arv och miljö. Vi lever i ett konsumtionssamhälle där vi bombarderas med reklam och där många är oerhört impulsiva och vill köpa den och den dyra prylen på en gång och klarar inte av att vänta några månader tills de har sparat ihop pengar. Det och det faktum att många nuförtiden är totalt jälva förståndshandikappade och oförmögna till basal matematik typ procenträkning och liknande (tack svenska skolan), minns något avsnitt av lyxfällan när personen som satt i ekonomiskt knipa inte visste vad ränta vad för något

När det gäller den ärftliga komponenten är det något som kan göra mig förvånad: känner flera personer som har vuxit upp under mycket knappa omständigheter (vi snackar typ med ensamstående deltidsarbetande eller sjukskrivna flerbarnsmammor i miljonprogramsområden med noll kronor på kontot en vecka innan utbetalning av lön/bidrag) som trots hyggliga inkomster från lönearbete har ekonomier totalt körda i botten med skyhöga räntor från SMS-lån etcetera. Kan tycka att det rent logiskt borde vara tvärtom, har man växt upp i ett hem där pengarna ofta var slut och sett sin mamma sitta vid köksbordet och gråta över att inte kunna betala någon oförutsedd utgift borde man ha förstått vikten av att ha en ordnad ekonomi och ha ett jävla driv att inte själv hamna i samma ekonomiska utsatthet men så funkar det tydligen ofta inte.

I grunden handlar det väl också om hur man ser på pengars roll: för de med kass ekonomi är det oftast ett medel till snabba kickar i form av omedelbar behovstillfredställelse. För mig är pengar mest ett medel till sinnesro, har av naturen en orolig och ångestfull personlighet och samtidigt jobbar jag som frilansare med inkomster som ofta kan variera rätt mycket från en månad till en annan (och ingen A-kassa) så jag har sett till att lägga undan motsvarande ett par årsutgifter utöver det som är bundet i huset så jag slipper oroa mig för den biten under överskådlig tid. Vilket inte var svårt att åstakomma eftersom jag avskyr konsumtionshets och tycker att livet är som bäst när man får vara ute med fru och barn i naturen eller sitta och mysa med en bra bok och ett glas vin framför brasan under vinterhalvåret.

Slutligen måste argumentet att det är att "leva livet fullt ut" och liknande för att motivera köp på delbetalningar, SMS-lån och andra kassa ekonomiska beslut vara det mest förståndshandikappade av dom alla framfört av idioter som lurats att tro att verklig lycka ligger i köpet av nästa svindyra pryl eller liknande, men det är tur för alla parasiter som tjänar pengar på era beslut att ni finns (hej Klarna).
Citera
2021-05-12, 15:52
  #14
Medlem
Liberationfronts avatar
Försöker undvika kredit så gott det går
Tror jag använder kring 3000/år på Amex, det är bara i nödfall, eller om jag är utomlands.

Har annars en välskött ekonomi har ju lån på lägenheten men detvser också bra ut. Har amorterat av 400K. Sen framförallt ser jag till att ha låga fasta månadskostnader. Ligger idag på 5000 i månadskostnader inkl mat. Och får ut 20 netto

Så är nöjd.
Citera
2021-05-12, 16:15
  #15
Medlem
InnesIs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av teren
Hur ser ni på det?

Citat:
Ursprungligen postat av MrFold
Har en del att ösa ur i denna fråga. En av slutsatserna dragna sen länge är att många av slösarna förutom att vara impulsiva också drivs av omedelbar behovstillfredsställelse. Ungefär som ungarna i de berömda experimenten som inte kunde låta bli att äta sin marshmallow när de lämnades ensamma, fast de visste att de skulle få en till om de bara kunde vänta i en kvart eller tjugo minuter med att äta upp den första.

Det är vetenskapligt belagt att det till största delen är genetiken som spelar in. Inte då att det finns en gen för att spara och en för att slösa men just att vissa människor har svårare med impulskontroll än andra. Det sociala påverkar också men det biologiska har prioritet här. Detta har man bland annat kommit fram till i den s.k. Dunedinstudien:

https://sv.wikipedia.org/wiki/Dunedin-studien
https://www.youtube.com/watch?v=KZYMv3qjIbo (jag rekommenderar verkligen den dokumentären).

De som har låg impulskontroll drivs oftare av omedelbar behovstillfredsställelse och agerar därför mer impulsivt. De andra är mer långsiktiga och kan kalkylera att om man inte går på första impulsen så kan man få något mer på sikt.

Jag har en vän som tog ett sms-lån för att köpa en ny TV t.ex. Det gjorde han trots att han visste att han skulle ha råd med den kontant inom en vecka. För min del var det oförståeligt att han gjorde så men troligen finns det något i just omedelbar behovstillfredsställelse här.

Sedan kan man såklart befinna sig på olika skalor. Min far t.ex. gillar lån och kredit, han har koll på var pengarna går, men det blir såklart dyrare i längden. Jag har mer fått min återhållsamma gen från min mors sida. Jag har enbart lånat för att köpa bostad och då har jag varit aggressiv i mitt sparande och betalat av hela den skulden. Jag skulle aldrig låna pengar för att köpa en pryl. Knappast till att köpa bil heller.
Citera
2021-05-13, 12:07
  #16
Medlem
Alkholism/brännvinet går ofta i arv - så varför skulle inte spendera hela lönen
(o kanske lite till) inte göra detta.

Men har sett andra exempel - outbildade/hantverkare (o yrkesfolk) o ofta rimligt (i alla fall) sparsamma har skapat bra tillvaro genom företagsamhet o vill att barnen skall plugga för att slippa samma slitsamma liv o tjäna fysiskt o tidsmässigt lättare pengar (papzen har normalt jobbet mer än 40 tim
vecka vilket är en stor del av välståndet).

Barnen som är välutbildade - vågar anser o tycker - att pengarna skall investeras - o det blir av
vad som är tänkt mycket bra framtidscenario ofta/ibland floppar med ekonomiska förluster.,
Inte så att man alltid blir ruinerad men så att man inte matchar sina föräldrar som varit mycket
mer försiktiga o konservativa i sina sparanden.

Söner - hoppar på nyföretag på börsen - startar företag som skall gå bra men inte gör det.

Föräldrar - hoppar aldrig på nyföretag på börsen - bara etablerade* o gamla o försiktiga fonder

*exempel med säkra placereringar - låga risker men också låga värdeökningar - bankaktier
Citera
2021-05-13, 12:19
  #17
Livet är inom alla plan en balansgång. Det klassiskt svensks begreppet ”lagom” är modellen genom hela livet. Lika idiotiskt som det är att leva ur hand i mun och bränna allt man äger bara för köpandets egen skull, lika vansinnigt är aggressiv dumsnålhet. Man vet inte hur länge man lever, att leva på existensminimum för att kunna stapla sedlar i ett kuvert i byrålådan är idioti. Samtidigt är det bra att ha ordning på sina affärer och ha några sparade månadslöner tillgängliga med kort varsel, dvs inte uppbundna i aktier eller fonder.

Spara eller slösa? Inget av det, skulle jag säga. Balans i livet är det optimala.
Citera
2021-05-13, 12:26
  #18
Medlem
Du missar att många kreditkortsanvändare betalar hela månadsfakturan och därmed ingen ränta. Man gör det för smidigheten, bonusen och det extra skydd konsumentkreditlagen ger.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in