Citat:
Ursprungligen postat av Mickeavensis
Bonde 1:
– Efter semestern började ett vanligt liv, det tog på relationen. Jag hade massor att ta igen efter inspelningen. Vi försökte pressa in tid för varandra, men det blev ett måste. I dag har vi lite kontakt, men hur det blir vet jag inte, säger en av årets bönder.
Bonde 2:
– Det blir lite periodvis, vi försöker ses så ofta vi kan. Men det finns inget prat om att flytta ihop eller så, vi har distansförhållande, säger han.
Bonde 3:
– Vi ligger lågt tills programmet är slut. Vi tar en dag i taget, det är ju inget som är normalt nu. Vi försöker lära känna varandra bara, det måste man ju.
Bonde 4:
– Vi är goda kamrater, vi landade i det. Vi gjorde sådant som par gör efter semestern, men det var väl inte förutbestämt helt enkelt. Jag har vissa andra kontakter i dag, det kanske blir något av det i stället.
.
Denna journalist gissar vilt eller så är det så att pga att det är ett avsnitt av BSF kvar så vill de inte skriva för mycket.
"Klas Karlsson, bonden från Kolmården, sökte och fann kärleken genom TV.
Nu flyttar han och Sandra Olsson ihop hemma på gården.
Hör deras berättelse om hur kärleken växte fram."
Så sent som 29 november gav kärleksbönderna ut denna intervju som man kan lyssna
på här:
http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=2034&artikel=5357212