Citat:
Ursprungligen postat av
semen.12
Varför ska man be till Jesus om man inte märker att det hjälper? Att barn dör att kyrkor fulla med bedjande bombas och att krig och mord sker varje dag är det djävulens verk?
Vissa präster tappar sin tro för dom kan inte förstå vad meningen med allt lidande är?
Jag är kristen jag gillar att gå till kyrkan men jag lägger min framtid i mina händer i mitt lands händer.
Om nu Jesus led för oss på korset varför blir då vårt lidande värre för varje år som går?
Mer och mer människor tappar tron och blir muslimer.
Att dö för någon annans synder befriar varken den personen från sina synder eller förändrar lidandets natur.
Med det sagt menar jag inte att Jesus dog i onödan. Däremot tycker jag inte att hans död är så anmärkningsvärd som många kristna framställer den. Jag ser den snarare som en handling präglad av trots och medlidande, men också med ett starkt inslag av naivitet.
Ett fall där hjärtat var på rätt plats, men där förståelsen kanske inte var det.
Å andra sidan är det möjligt att de historiska och teologiska tolkningarna av Jesus död inte heller fullt ut speglar vad som faktiskt hände,
om det hände.
Kanske dog Jesus inte för våra synder överhuvudtaget, utan hans död var snarare en konsekvens av att han utmanade de rådande spirituella maktstrukturerna och normerna i sin samtid. Det som senare har förts vidare teologiskt kan i så fall ha varit ett uttryck för en bristande förståelse av hans budskap, eller till och med ha utvecklats till ett verktyg för spirituell maktkontroll.
Det verkar lite mer troligt. För som du skriver, "vi lider fortfarande".
Och de som klamrar sig fast vid Jesus i svåra tider verkar snarare göra det som ett uttryck för desperation snarare än genom förståelse utav lidandets natur.
Den enda frälsning kommer vara den vi själva orsakar.