Citat:
Ursprungligen postat av
boboboxbox
Hastighet, hastighetsbegränsning.
Är det inte ett större problem att föraren av Peugeoten valde att köra på fel sida vägen?
Eller, spelar det här med höger-/vänstertrafik ingen roll om man ”håller hastigheten”...?
Den höga hastigheten dödade tre
Man kan aldrig ursäkta en tokighet med att det finns andra likvärdiga eller värre tokigheter.
Det är ungefär som att säga att rån och pedofili är OK eftersom det är värre med mord.
Huvudorsaken till olyckan var att 35-åringen som åkte från Karlskoga mot Degerfors körde alldeles för fort.
Hade han hållit hastighetsbegränsningen hade han inte ens behövt fundera på att köra om, i synnerhet inte i en kurva.
Nu valde han, såvitt vi vet, att köra alldeles för fort. Den fick troligen en hel rad oönskade konsekvenser.
– Han valde att köra om i stället för att ligga kvar bakom, när det var kurva och skymd sikt.
– Han klarade inte att återgå till sitt eget, höger körfält, efter omkörningen, på grund av den höga hastigheten.
– Chansen att undvika en frontalkollision var minimal, som en följd av den höga hastigheten.
– Konsekvensen av kollisionen var nära värsta tänkbara, som en följd av den höga hastigheten. Tre av fyra i bilarna dog.
Hög hastighet dödar. Dels direkt, i sig, vid en kollision. Dels för att risken för att en olycka inträffar av en rad orsaker är mycket högre vid hög hastighet än om man håller hastighetsbegränsningen.
Eftersom det finns ett antal bilförare som anser sig stå över lagar och förordningar kommer detta problem att finnas kvar tills dess att alla bilar utrustas med automatisk hastighetsspärr (ISA). Detta kommer att krävas på nya bilar, med början om ett år. Sedan dröjer det något årtionde innan alla fartdårar slutar göra vägarna till dödsfällor.
Citat:
Ursprungligen postat av
fredda78
Den omkörande föraren är dömd för flera rattfyllor enligt polisen som kommenterar i NWT.
Han är ännu inte helt identifierad men polisen anser sej veta vem han är då han tidigare lämnat bostaden i denna bil som han brukar använda.
Hur tänker dom som kör påverkade?
Om det nu framkommer att 35-åringen, LL, inte bara körde alldeles för fort och körde om i kurva utan dessutom körde påverkad, då får vi väl hoppas att alkolås blir obligatoriskt i alla bilar också. Eftersom det finns dom som inte fattar hur tokigt och farligt det är att köra påverkad.
Svaret på den retoriska frågan i rubriken är "inte alls".
–