2021-04-12, 16:12
  #1
Medlem
Akvariumfiskarns avatar
Med anledning utav att vi "blodtörstiga" jägare ägnar i mångas ögon till lustjakt/trofejakt.

När vi kommer till den punkt där vi är nödgade att välja och det lär vi bli, förr eller senare utav olika anledningar.

Då uppkommer frågan. Vilka djurarter skall "offras" för att vi skall kunna ha en rimlig mångfald i vår natur utan rimlig viltvård?

Därav med den vetskapen måste vi välja vilka djurarter bör bli kvar.

Kanske : Den vackra Vargen eller det gracila Loet eller månde det vara den söta bävern eller den lilla söta skogsmusen, ja vilken art kan vi avvara?

Eller tror ni att det ens går att välja?

Diskussioner utan personliga påhopp vore önskvärt men accepteras om det sker sakligt dessutom är motiverat.
Citera
2021-04-12, 17:53
  #2
Medlem
Briasccas avatar
Frågan låter intressant och är gärna med och diskuterar.

Men den är så konstigt formulerad i två motsatsförhållanden, så den går inte att svara på. Kan du omformulera, utan citattecken eftersom jag antar att du inte menar att "offras" är ett citat. Kort sagt, skriv enklare och mindre utbroderat.
Citera
2021-04-12, 21:24
  #3
Medlem
Vargen eller lon kan inte klara sig utan skogsmusen. Bävern däremot har en begränsad roll i näringskedjan. Den är varken predator eller bytesdjur.
Citera
2021-04-12, 21:25
  #4
Medlem
Vargen eller lon kan inte klara sig utan skogsmusen. Bävern däremot har en begränsad roll i näringskedjan. Den är varken predator eller bytesdjur.
Men sen går det inte att välja. Alla har sin plats i biotopen.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in