2021-03-21, 08:51
  #73
Medlem
Snubchurps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Melange5738
Den yttersta begränsningen är givetvis solenergin per ytenhet och den måste vi nästan trolla för att kunna utnyttja mer än vad solen faktiskt producerar. Sen finns det superavancerade solceller med extrema verkningsgrader som finns på ISS ex men de kostar hur mycket som helst och har bara lite högre verkningsgrad, vet inte exakt men jag tror det är typ 50% eller något sånt där. I slutändan så kan du inte täcka taket på bilen för att ytan är för liten men du skulle kunna ha någon slags utfällbar grej.


Finns ju några bilar där man försöker implementera tekniken.

https://www.google.com/amp/s/www.greentechmedia.com/amp/article/the-carmaker-putting-solar-panels-on-its-electric-vehicles

Jag tror dock verkningsgraden måste upp rejält innan det kommer bli intressant. Bättre att idag använda materialen till solceller på hustaken och ladda elbilen därifrån. Fungerar fint redan idag.
Citera
2021-03-21, 09:18
  #74
Medlem
Snubchurps avatar
Lite intressanta fakta i ämnet:

- Första solcellens visades upp 1954 av amerikanska Bell Laboratories (forskningscentra för IT och telefoni). Denna solcell hade en verkningsgrad på 6 %

- Första praktiska tillämpningen av solceller var inom rymdindustrin och satelliter. Första satelliten med solceller var Vanguard I från 1959 som elförsörjde satellitens radio. Anläggningens effekt var på 0,1 W.

- 1955 låg priset på solceller på 13000 kr per watt.

- I början av 70-talet låg solcellspriset på 700 kr per watt!

Hade jag köpt min solcellsanläggning på 70-talet hade den med andra ord kostat mig 21 miljoner kronor

För att återknyta till ämnet så har priserna på solceller sjunkit med 80 % på 10 år och det intressanta är att det verkar fortsätta även fast det såklart planar ut. Får man upp verkningsgraden kommer det även bli intressant på elbilar även fast jag anser att man bör fokusera dessa på hustaken istället för elbilstaken.
__________________
Senast redigerad av Snubchurp 2021-03-21 kl. 09:22.
Citera
2021-03-21, 09:19
  #75
Medlem
Snubchurps avatar
Felpost
Citera
2021-03-21, 09:37
  #76
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av holmium
Kunskaperna i elementära naturvetenskapliga ämnen och enkel matematik har befunnit sig i utförbacke sedan sossarna genomförde grundskolan och ökande antalet år som svenska skolbarn skulle förvaras i den fördummande skolmiljön.

Grundläggande matematik samt baskunskaper i kemi och fysik torde vara ett verksamt vaccin mot övertro på vindkraftverk, värmepumpar, solceller, och mot all världens klimat- och CO2-bluffar.

En människa med vettet i behåll kan väl räkna som TS eller förstå att en statlig, överstatlig eller global beskattning i avsikt att gynna redan priviligierade grupper (politiker och bankirer i symbios med globala företag) inte löser påhittade eller verkliga missförhållanden eller gemene mans problem

Men det ligger väl (absolut) inte i sossarnas intresse att barnen har dessa kunskaper när de lämnar grundskolan. Jag menar, hur skulle då ett samarbetsparti som MP (C) komma en millimeter framåt med deras lögner som ju baseras på att folk är okunniga.
Citera
2021-03-21, 09:42
  #77
Medlem
bajssprutans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snubchurp
Lycka till med egen kärnkraft på gården. Det är bara ni kärnkraft-sossar som vill att nån annan ska lösa problemen och betala åt er. Själva ska man inte göra nått, driva nått eget eller producera egen el för bidra till minskade CO2-utsläpp, det ska nån annan göra.
Miljödårarna försöker stänga ner småskaliga vattenkraftsanläggningar som brukats sedan 60-talet så den som försöker göra något själv blir hindrad, såvida det inte passar in i det falska ovetenskapliga narrativet.

Läs på lite om reglerkraft och fatta att kraftproduktion bör drivas i stor skala och inte några utspridda subventionerade tattarsolceller och fågelblenders som levererar jack shit när det är vindstilla och mörkt på vintern.
Och sedan när alla solceller och vindkraftverk är uttjänta om 30 år ska de bytas ut och genererar atronomiska sopberg. Koppar och stål kan återvinnas men vingarna är sopor av uppblåst plast.

SMR, Small Modular reactor är i allra högsta grad en grej och UK är i full gång med det, det har till och med ansökts om tillstånd att få bygga en experimentreaktor här i Sverige.

Man fick stealtha bolaget som en spelutgivare för att solcellsförespråkande vetenskapsfientliga miljöpartiklar inte skulle gå nuclear och kasta skit på idén i media innan man ens hann ansöka.

Även om du räknar in hiroshima och nagasaki på kärnkraftens samvete är det peanuts jämfört med kolkraft.

Artikel på bloomberg om indiens planer på att dra ner på co2-utsläpp.

Det finns ett diagram över länder som genomfört carbon cuts, bäst till ligger Frankrike och UK. Ingen slump.

Och jag är fan inte sosse, jag är anarkokapitalist.
Citera
2021-03-21, 09:54
  #78
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sommarlov
Vem tror att man ska sätta panelerna på bilen?
De ska sitta på taket till huset, och ladda hembatteriet och bilen!

Vilket hembatteri?
Citera
2021-03-21, 09:56
  #79
Medlem
har ni tänkt på att man kan ha en egen get, eller kanske en liten Dexterko, på gräsmattan, så får man egen mjölk.

Genast löste vi matförsörjningen!!

Det finns en massa grejer man kan göra själv utan att köpa, inte bara elektricitet och mjölk.

Förlåt, men det är lite Kurt Olsson det där att sätta solceller på taket. Vad gör ni när det snöar på vintern?? Stannar hemma och fryser??
Citera
2021-03-21, 10:47
  #80
Medlem
Melange5738s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snubchurp
Finns ju några bilar där man försöker implementera tekniken.

https://www.google.com/amp/s/www.greentechmedia.com/amp/article/the-carmaker-putting-solar-panels-on-its-electric-vehicles

Jag tror dock verkningsgraden måste upp rejält innan det kommer bli intressant. Bättre att idag använda materialen till solceller på hustaken och ladda elbilen därifrån. Fungerar fint redan idag.

Kommer oavsett inte fungera eftersom batterierna behöver så mycket effekt att du måste låta bilen stå i solen i många veckor för att ladda den. Däremot kommer säkert utvecklingsbara kit dyka upp snart, ex. för Teslas Cybertruck.
Citera
2021-03-21, 10:52
  #81
Medlem
Melange5738s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JoeBiden
Ja det förstnämnda är ju klart. Men att komma upp till verkningsgrader på typ 75 % eller något, det kanske är helt osannolikt? Lite som att färdas snabbare än ljusets hastighet, med det vi vet idag, går det inte. Typ så

Min poäng är att även med 99% effektgrad är det inte en fungerande lösning. Dessutom så kommer den totala effekten bli lägre om du har några solpaneler som inte får optimal solyta (ex. om du har en solcell på dörren och en på taket så måste du ha olika laddningskontrollers för dem, annars sänker den mindre effektiva panelen effekten för den större). Den enda lösningen är en utfällbar panel som täcker större yta än vad bilen tar upp.
Citera
2021-03-21, 11:07
  #82
Medlem
Drozds avatar
En pk-person (dvs. faktaresistent) hade naturligtvis hävdat att TS ägnar sig åt mansplaining och patriarkal fysik och att han mha. hatfakta försöker sprida ett klimatförnekande budskap.

Vänstermänniskor och siffror/fakta är som olja och vatten, helt omöjliga att blanda.
Citera
2021-03-21, 11:13
  #83
Medlem
Håller med om att solceller är helt meninglöst sett ur ett globalt perspektiv för att lösa skapandet av energi och det samma gäller även vindkraft. När du behöver energin som mest så produceras ingenting, tänker mest på vintern när det är kallt och mörkt och inte blåser så mycket.

Har själv ett litet system på 2800 W med 5 kWh LiFePo batteribank. Sitter en hybrid laddregulator som tillåter både nätanslutning och batteribank. Det är en Growatt SPH300. Det hela är lite mer av ett prepper-system, men ändå kopplat till nätet för att kunna dra nytta av producerad el i hela huset. Har tänkt installera en pelletspanna och att kunna driva värmesystemet via off-grid funktionaliteten om elnätet ligger nere av någon anledning.

Finns också en luft/luft värmepump som går att driva antingen via elnätet eller en 2000 W inverter som är kopplad till batteribanken. Värmepumpen har dubbla innedelar så kan köra värme i både källare och övervåning under den kalla perioden och AC på övervåningen på sommaren.
__________________
Senast redigerad av Mr.Slave 2021-03-21 kl. 11:31.
Citera
2021-03-21, 11:18
  #84
Medlem
holmiums avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mtmmtm
Vore kul att se fakta för din tes: "Konstgjord energibrist inte hade famkallats genom stängning av kraftverk" ?
Vad är det för beskattning och avgifter du menar ?
Vad är det för manipulation du avser ?
Du bör läsa på lite fakta (som visar att sol- och vindkraft) är de billigaste energislagen helt utan subventioner. https://ourworldindata.org/cheap-renewables-growth

1- Stängningen av Barsebäcksverkets båda reaktorer, Stängningen av två reaktorer i Oskarshamn, Stängningen av två reaktorer vid Ringhals.
2. CO2-skatt, energiskatt, skatt på elöverföring, skatt på äldre vattenkraftverk. + en hord av andra skatter och avgifter på energiområdet.
3. Den så kallade "avregleringen av elmarknaden" var ett ingrepp i ett välfungerande system i syfte att gynna ett energioligopol. Det är marknadsmanipulation.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in