Citat:
Ursprungligen postat av
Sandkaka
[..] Lambertz är som alltid noggrann med vad han säger. "Tafsa" används av polisen som synonym med sexuellt ofredande, dvs det är ett brott:
Tack så hemskt mycket för att du informerar mig. Och tråden, den är säkert också väldigt tacksam för allt du gör för den.
Btw, jag har bestämt för mig att jag i mitt inlägg skrev bl a följande:
"GL är nog medveten om att det ligger en skillnad i valör i orden."
Att poliser använder ordet "tafsa" när de vill beskriva 'sexuellt ofredande' gör inte ordet liktydigt med ett brottsligt agerande. Inte mer än vad "kladda" rimligen borde göra.
Eller hur?
Eller försöker du göra antagligt att om en kvinna kommer in på en polisstation och vill anmäla att en för henne vilt främmande man kladdat på henne, polispersonen bakom disken skulle informera henne att om hon blivit tafsad på -ja, då hade det varit en helt annan sak, då hade det varit anmälningsbart, dvs brottsligt.
Är det kanske så du menar?