2021-03-07, 14:38
  #1
Medlem
insvepts avatar
Jag tycker mig se att polismyndigheten beter sig olika beroende på vilken grupp som de agerar på.

Ett nytt exempel är detta:

https://samnytt.se/tungt-bevapnad-po...e-mot-jaktlag/

D.v.s. de går hårt åt laglydiga jägare, brottar ner dem och jävlas när de inte ens begått något brott.

Andra exempel är att polisen flyr fältet när det kommer till demonstrationer (upplopp) av BLM-anhängare, men demonstrationen igår när det var mer "vanliga svenskar" som INTE har sönder butiksfönster, plundrar eller kastar sten mot polisen, utan som fredligt marrscherar -då väljer de att ingripa, knuffa, brotta ner och föra bort människor.

I länken ovan kan man läsa en ex-polis som tycker polisen använder övervåld och tycker det är fel gjort av polisen.

Känner vanliga poliser som jobbar där ute själva inombords att de använder övervåld mot vissa grupper av människor men inte andra?

Det jobbar ju rätt många poliser, säkert någon härinne som känner någon polis eller så som kan ge någon insikt tänker jag.

Känner de att deras moral inte riktigt går i linje med vilka order de får uppifrån?


De poliser jag har haft att göra med har varit rätt trevliga, vanliga människor liksom.
Därför tror jag själv att de mest utför order och håller tyst för att de är rädda om sitt jobb, för vad ska de göra annars, vägra order?

Och hur länge kan det fortsätta? Kommer vi få en polis som sakta övergår till fascister? Kan det vara så att de poliser med sunt förnuft och moral sakta byts ut mot mer fascistiskt lagda människor som inte har några problem att jävlas med vanliga människor? För att det är vad de styrande vill, av någon anledning (läs: söndra och härska).
__________________
Senast redigerad av insvept 2021-03-07 kl. 14:43.
Citera
2021-03-07, 15:14
  #2
Medlem
Rent generellt

Det är en sida man får höra när Polisen står där i sin uniform så att säga och en helt annan sida när det är off the record och ett förtroligt samtal vänner mellan..

Då får man höra ett och annat. När det gäller påstådda "invandrare" är det värre än vad flashbacken brukar sia om. Då är det riktigt illa.

Men det är karriärs Poliserna i de högre befattningarna som styr... Då är det mer politik än hardcore fakta för det gynnar dem själva o sin lilla goa runda röv, till karriär och lön.
Citera
2021-03-07, 16:37
  #3
Avstängd
Ja det gör dom verkligen

https://www.youtube.com/watch?v=G9Ngzc2gDsg


Vi hade demonstration mot coronarstriktioner på medborgarplatsen igår.
Aldrig sett så många poliser i hela stan för en sån fredlig manifestation för våra demokratiska rättigheter och frihet.

Fredliga demonstranter och sång och tal. varav 80% vita. Då vågar man rycka ut gamlingar och vanligt folk från ledet.
Och försöka upplösa det hela vilket man inte lyckades med. Sen så tvingar man folk att marchera en annan trängre väg och sen stoppa hela tåget vid slussen så det blir trängsel igen.
ridande poliser, och vissa utrustade med tårgas och piketbilar som spärrar vägen för vanligt folk. Helt sinnessjukt.

Men när det är blm skiten så knäböjer man för man vet att de kommer slå sönder stan annars.
__________________
Senast redigerad av Blatteman 2021-03-07 kl. 16:48.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in