Citat:
Ursprungligen postat av
ChubChub
För femton år sen var Borås en trevlig och harmlös stad. Nu är det rena krigszonen. Operationer som Rimfrost skulle behövas där, men sådana insatser blir effektiva först när man kan lagföra och skicka ut hela släkter: "Jaha tre av dina söner är aktivt kriminella, vi kommer att utvisa dem omedelbart och du får en varning. Se nu till att hålla ordning på resten av familjen annars vet du vad som händer..."
Hemsk och drakonisk åtgärd? Ja!
Nödvändig? Tyvärr!
Håller med dig om åtgärderna du föreslår.
Men, krigzon skulle jag inte vilja säga.
Jag bor i Malmö och har flickvän i Borås sedan 17 år tillbaka, det är rena himmelriket att hoppa av vid tågstationen och inte behöva se en massa blattegäng överallt.
Skolorna går inte ens att jämföra, har två barn på två olika grundskolor i Borås och jag skulle vilja säga att 80% på dessa skolor är svenskar. Rena drömmen för en småbarnsförälder.