Rodney Davis, republikansk medlem av representanthuset, ska idag ha skickat ett brev till talmanen Nancy Pelosi, som är demokrat, och där krävt att demokraterna omedelbart slutar upp med att förhindra republikanernas utredning om händelserna vid Kapitolium den 6:e januari.
Davis anklagar demokraterna för att inte lämna ut information om vem som hanterade polisens förberedelser inför den dagen. Han skriver att republikanerna startade en utredning den 13:e januari, och att polisen vid Kapitolium först gick med att samarbeta.
En vecka därpå ska dock de ha ändrat sig, efter att polischefen Steven Sund uppmanats av Paul Irving, vid House-Sergeant of Arms att inte lämna ut några uppgifter.
Davis menar att båda dessa stod under Pelosis befäl, och att de två innan 6:e januari, ska ha diskuterat huruvida nationella gardet skulle placeras ut den aktuella dagen. Irving ska inte ha velat det.
När väl den aktuella dagen inträffade, och våldsamheterna bröt ut, så ska de två på nytt ha diskuterat huruvida nationella gardet skulle sättas in, varpå Irving skulle ha sagt att han skulle höra efter med de som var i position att fatta sådana beslut.
Davis skriver vidare att republikanerna därefter flera gånger, b.l.a i februari och mars, ska ha begärt ut Irvings dokument från representanthusets arkiv, som handlar om kommunikationen som Irving haft runt tidpunkten för den 6:e januari, men utan resultat.
Han skriver sedan att Pelosi, i sin egenskap av talman, har det yttersta ansvaret för dessa typer av ärenden, om man frågar henne nu varför man inte fått något svar under nästan ett års tid. Man ställer fem frågor till henne.
1 När Sund den 4:e januari skickade en begärde om att nationella gardet skulle placeras ut den 6:e januari, varför avslogs den?
2 Fick Pelosis arbetslag en begäran från Irving om att placera ut nationella gardet, innan Sunds begäran avslogs?
3 Vilka direktiv gav Pelosis arbetslag till Irving gällande förberedelser inför 6:e januari?
4 Vilken kommunikation rådde hos Pelosis arbetsgrupp under våldsamheterna den 6:e januari, och hur agerade de på Sunds begäran om att sända in nationella gardet, en begäran som Pelosis arbetsgrupp var tvungna att godkänna för att det skulle kunna bli aktuellt?
5 Varför vägrar demokratiska medlemmar av representanthuset att lämna över aktuell information som skulle kunna bringa klarhet i vad som hände den 6:e januari?
https://mobile.twitter.com/Jim_Jorda...875715/photo/3