Citat:
Ursprungligen postat av
Asmodeusvult
Du har, precis som de flesta västerlänningar som slänger sig med begreppet, missförstått vad karma är.
• Det är inte något som du bär med dig till ditt nästa liv.
• Det är, ytterst ytligt förklarat, tanken om att allt har en verkan. Du gör något, du känner något, solen går ned. Allt påverkar karma.
• Karma handlar inte om någon sorts belöning eller bestraffning
Tror problemet är att de flesta som ska förklara det här med att man fått karma om bakfoten gör ett genomuselt jobb med att förklara hur man egentligen ska tänka.
Jag har läst ett par texter som ska förklara 'the misconception of karma' och de börjar alltid med att påpeka tydlig och bra att det inte handlar om att negativ karma skulle orsaka en magisk kosmisk kraft som hämnas på en när man minst anar det.
Sen påpekar man, som även du gjort att "orsak and verkan" är ett centralt inom karma.
Men man misslyckas kapitalt med att tydligt förklara vad man då menar vad "verkan" skulle va.
Har dock läst ett par som lyckades ge konkreta exempel på vad man menar och efter det förstår jag kanske varför..
Det blir så banalt.
För, som jag tolkar det, menar man att bad karma är de rent konkret dåliga konsekvenserna en handling ger.
Typ:
* att vara otrogen och ljuga om det - det kan leda till dålig karma i form av att man blir påkommen och sedd ned på, eller att man mår dåligt av att känna sig som en bedragare.
* Att råna folk kan leda till dålig karma i form av ett otryggare samhälle, merjobb för polisen, och att man blir kallhjärtad.
Osv.
Det blir liksom bara ..det mest fånigt uppenbara orsak-verkan sambandet.
Fast jag kanske missförstått förklaringarna totalt? Haha