Hej!
Kan man få indraget körkort om kan lider av en psykisk sjukdom?
Låt oss säga att en person med bipolär sjukdom får sitt körkort indraget eftersom hans läkaren bedömer personen som en dålig bilförare på grund av sin sjukdom och anmäler detta till transportstyrelsen. Händer detta?
Finns ju många sjukdomar som inte är lämpliga i trafiken. En person med diabetes får ej jobba som yrkeschaufför. Men detta får alltså en manisk person göra? Vem vill till exempelvis ha en manisk människa bakom ratten i ett ekipage som väger 60 ton och är 24 meter långt?
Är det vanligt att personer med bipolär sjukdom, borderline eller schizofreni får sina körkort indragna efter att läkaren rapporterat till transportstyrelsen eller polismyndigheten eller vart dom nu ska anmäla detta.
Vad är praxis? Är det meningen att psykiskt sjuka människor ska köra bil? Är det meningen att dom ska kunna köra lastbil, buss eller taxi?
Jag vet ju att vapenlicens kan dras in efter en psykisk diagnos.