Citat:
Ursprungligen postat av
SKIL
Leif GW Persson berättade från sin tid om samarbetet med spanarna och vilka "kod-ord" kriminella använder.
Typ som: "5 kg köttfärs till moster" osv..
Vad finns det för fler "kod-ord" som används?
”Köttfärs till moster” är antingen ett skämt eller ett exempel på någon som normalt köper köttfärs till sin moster eller på misslyckade kodord.
De kodord som används effektivt är sådana där det inte går att utifrån se att de är kodord. Dvs, man använder sig av ord som används vid många av samtalen, men i just det här samtalet betyder de något annat utan att hela samtalet låter krystat.
För att signalera detta kan man antingen skicka ett sms där de inblandade vet att då pratas det kodat, själva sms:et är helt oskyldigt - typ ”Ring mig efter jobbet ikväll” eller så har man ett kodord som används för att tydliggöra att resten ska tolkas på ett visst vis.