Jag får sån himla panik när bilen rullar bakåt i en uppförsbacke. Jag vet inte hur jag ska göra. Bilar står så tät att någon dag kommer jag rulla tillräckligt långt för att nudda bilarna bakom. Är det normalt att rulla bakåt lite gran? Jag har redan körkort. Men det är så himla jobbigt att rulla bakåt.
Med högerfoten på bromsen släpper du långsamt upp kopplingen tills du känner att den börjar ta.
Släpp bromsen, gasa och släpp upp kopplingen. Går även att använda handbromsen.
Att lära sig vad dragläge är och att veta hur det används var baskunskap i körkortsutbildningen förr, har man slutat med det? Men det är förstås viktigare med nån jävla eco-driving än att faktiskt lära sig att hantera en bil.
Släpp upp kopplingen så pass att bilen stannar. Håller du still kopplingen i det läget åker inte bilen varken framåt eller bakåt. Gick kursen på en trafikskola för att få övningsköra så sent som i torsdags, få tog kursledaren upp just detta.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!