Citat:
	
		
			
			
				 Ursprungligen postat av 
Stynxly
			 
			Det märks att du inte har någon koll på vad som hände idag. Kan tipsa dig om att kolla lite bakom siffrorna och faktiskt analysera orsakerna. Det som förmodligen hände idag var en så kallad short ladder attack. Googla så lär du dig liter mera också
 
Om du kollar på länken så ser du att en stor del av tradesen handlar om 100 st fram och tillbaka vilket tyder på en short attack, inte lite misstänksamt eller tror du att det är retail som går fram och tillbaka med sina shares?
 https://www.nasdaq.com/market-activi...al-time-trades
 
https://www.nasdaq.com/market-activi...al-time-trades 
 
 
I premarket trades hittar man 1 aktie hit, 5 aktier där och 10 aktier här. Vanliga noobs som tradar. 
I vanliga real time traden är det 100, 500, ganska feta belopp för en enskild dödlig och nästan alltid jämna antal. 
Är det någon slags aggregering månntro? 
Dvs att istället för att skriva ut 1, 4, 7, osv aktier som folk handlar på ett specifikt klockslag hos en mäklare så samlar man ihop ett jämnt antal trades från en mäklare och skriver ut de där.
I ärlighetens namn skulle det bli rätt många sidor och sitta och bläddra igenom om varje enskilt köp ska redovisas när det handlar om miljoner trades varje dag och tusentals köp och sälj varje sekund.