Citat:
Ursprungligen postat av
FriedrichvonHayek
Nej det sa jag inte alls det. Friedman sa detta och du sa att han sa något annat. (A)
Ok hur kan man ha inflation utan pengar? (B)
Jag tror du missförstår vad inflation är. Inflation är inte prisförändringar utan prisförändringar är ett symptom på inflation. Inflation=skapandet av nya pengar. Prisförändringar kan ske utan inflation så du kan aldrig säga att prisförändringar=inflation. (C)
Jag tror inte du förstår hönan och ägget i denna diskussion och det är därför vi pratar förbi varandra. Stigande penningmängd är=Stigande inflation. Stigande inflation=stigande priser. Så kedjan går ökad penningmängd=Inflation som ger ökade priser. Problemet är att priser kan öka/minska oavsett penningmängd så man kan inte påstå att detta är enbart deflation/inflation (vilket man gör i KPI). (D)
Nettoökning kan aldrig vara negativ. Säger ju sig själv i ordet. I så fall är det ju en nettominskning. Jag tror även att du syftar på att kapital förstörs i kriser vilket inte är samma som pengar. (E)
Jag tror jag måste få din definition av inflation om jag ska kunna förstå vad du menar. (Kan inte svara annars om jag inte vet vad du menar med inflation) (F)
Varför det?
A: MF visade på en korrelation mellan penningmängd och KPI som i vissa fall är stark och i lite mindre stark (som i Tyskland i det klippet.) Märk väl att han talade om en korrelation. Ditt inlägg, däremot, talade om att den korrelationen är så bra att det handlar om en kausalitet, men utan att anföra någon som helst grund för detta ytterligare steg. Därför torskade du den.
B: Inflation handlar bland annat om en inbördes relation mellan två olika tillgångar. I ett samhälle som inte har något generellt konverteringsverktyg så som pengar så kan det fortfarande bli så att ett år med en otroligt överväxt av gurka, leder till att en gurka inte längre köper en tomat som tidigare, utan nu betingar ett pris om två gurkor. Tillgång och efterfrågan som är _en_ av flera olika aspekter bakom något så komplext som just inflation.
Alltså mindre tomat per gurka pga överskott av de senare; fler gurkor jagar samma tomater så priset på de senare stiger i termer av de tidigare. Detta torde du ju gilla eftersom, menar du, detta är det enda tänkbara scenariot.
C: det är du som sätter vagnen framför hästen här, som sagt. Men vi lär inte övertyga varandra och dessutom ska jag vara ödmjuk och säga att orsak och verkan här faktiskt inte är helt självklart. Utöver då faktumet att det är prisökningen/ urholkningen/ köpkraftsminskningen i sig som _är_ inflationen och som alltså kan orsakas av en överdrivet stor tillgång av något annat.
D: du har helt enkelt inte rätt här och du har verkligen alla fakta emot dig. Så antingen får du säga att du inte tar del av all denna fakta, eller så tar du dela av den och myntar en konspirationsteori som går ut på att SCB, bankerna, regeringen, riksdagen, Riksbanken, alla andra länder på jorden, OCH JAG ,etc, alla är med på den. Alla utom du
E: jo en nettoökning kan vara negativ. Förnekar du att negativa tal finns nu? En minskning är en negativ ökning; en negativ minskning är en ökning. Lägg av, pajas.
Nej kapital och pengar är verkligen olika saker även om pengar i sig är ett exempel på ett slags kapital.
F: jag har ingen definition av inflation utan nöjer mig med den och de som används och finns. Gängse definitioner.
Om jag hittade på en egen skulle alla peka och skratta åt mig som de gör åt dig och Mertillen. Ingen skulle någonsin ta mig på allvar. Tills jag fick Nobel-priset, däremot. Har du ett?