Citat:
Ursprungligen postat av
KingKerry
Skillnaden mellan guld och krypto är att du köper och säljer inte 10000 olika "guld" fram och tillbaks som du gör med Bitcoin och andra kryptos
Jo, det är exakt likadant.
Finns guld certifikat och massa andra sätt att få exponering mot guld.
Du behöver skatta för dina guld affärer också. Det spelar ingen roll om du gör en eller 100 affärer oavsett om det är med guld, platinum, kaffe, fastigheter eller Bitcoin. Tillgång som tillgång
Citat:
Ursprungligen postat av
KingKerry
Och sen till min sista poäng, hur ska man ens betala skatt om man inte får ta ut pengarna på ett svenskt bankonto? Och hur ska man kunna investera i krypto om man inte får skicka pengar till krypto exchanges? (Och säg inte att man ska använda Revolut och liknande, för det är bara att gå runt problemet vi pratar om här)
Det är inte förbjudet att ta ut pengarna till bankkonto. Däremot är vissa banker (Swedbank) rätt gnälliga, och därför rekommendras andra banker för detta. Men vad banker beslutar att göra eller inte göra har inget med lagstiftning och skattefrågorna att göra.
Citat:
Ursprungligen postat av
KingKerry
Men du tycker alltså att Sverige är ett bra land att bo i om man håller på med krypto samt att dom är snabba på bollen?
Jämfört med USA är det ingen större skillnad. Vi har ISK konton, vilket jag inte tror dom har i USA, vilket är till Sverige stora fördel.
El Salvador har visserligen "bättre" regler kring krypto, men det finns andra nackdelar med att bosätta sig där. Jag vet inte, men Portugal kan vara ett alternativ har jag hört, om man nu inte vill bo i Sverige. Men det är undantag, då dom flesta länderna i västvärlden ser på skatt och Bitcoin ungefär likadant.
Men återigen, blir Bitcoin även ett betalningsmedel så som i El Salvador, så måstes skattereglerna ses över.
Kanske är Sverige redan nu tvingade att se över dom, då Sverige sagt att allt som används som valutor i andra länder (tex El Salvador...) också skall beskattas som valutor och inte som tillgångar. Snårigt va?