Citat:
Ursprungligen postat av
Gamer007
Som en moraliskt genomrutten person som fjäskade för diktaturer, gjorde sig till ovän med USAs allierade och lurade sina väljare att han skulle rensa upp korruptionen i Washington.
I själva verket var han långt mer korrupt än det etablissemangs han låtsades bekämpa, försvagade USA och lät Kinas inflytande breda ut sig.
Nu benådar hans sina kriminella kompisar och även massmördare från BlackWater som medvetet mördade civila.
Jag tror Trump kommer gå till historien som en av de sämsta presidenterna i USAs historia.
Min personliga åsikt.
Han är en Russian Asset. När man accepterat den slutsatsen så är det uppenbart varför han beter sig så som han gör. Varför han försöker splittra USA i två delar. Varför han försöker krossa västalliansen mellan USA och EU och Kanada och Australien.
Denna artikel ledde mig till den slutsatsen
https://www.politico.eu/article/donald-trump-putin-russia-europe-one-of-united-states-biggest-foes/
Trump stod i Helsinki brevid Putin och fick frågan: Vilka länder är USA:s största fiender.
Han svarade: EU
Inte Iran,
Kina,Ryssland,
Nordkorea.
Utan EU.
Varför EU?
Därför att Putin försöker annektera Baltikum och Ukraina, och EU samt NATO står i vägen.
En man som sålt över 1000 lägenheter till Ryssar(tvättat maffians pengar) under 30 år , har en hel del hemligheter han vill bevara.
Jag vill så gärna veta vad det är Putin har för blackmail på Trump.
Det kan inte bara vara ett pee-pee tape.
Min gissning är att Trumps forna vänJeffrey Epstein hade en film på trump där han har sex med minderåriga flickor och att Epstein skickat en kopia till sina ryska oligarkvänner , efter Trump och Epstein haft ett rejält bråk. De ska hursomhelst ha varit nära vänner, av alla videoklipp man sett på nätet att döma.
https://www.esquire.com/news-politics/politics/a28580523/jeffrey-epstein-donald-trump-palm-beach-mansion-russian-oligarch/