Citat:
Ursprungligen postat av
RektorHamid
För de första vill jag säga er att ni är grundlurade. Ingenting i mellanöstern är som ni tror varken gällande krissituationen, jämställdhet eller kvinnorättigheter.
Här är en badstrand i de muslimska Syrien (Under krig) som ser ut som vilken badstrand som helst i ett så kallad sekulärt land: [1]
https://www.youtube.com/watch?v=vBZoH73h5J8
Problem är att bara att de ser ut så här i sekulära länder nu förtiden:
https://www.youtube.com/watch?v=hwjtYmyxiSg
Ni har öppna armar för en extremism som inte finns eller tolerareas i muslimska länder [2]. Ni håller på att blir extremistiska nationer. Med en inslam som inte finns och tolereras nån annan satans.
De är mycket värre än Brukini. I moskéer i Europa och Sverige ledare har band till terror organisationer, de talas öppet om kvinnomisshandel. Vilket vi sett på svt. [3]
I Sverige får många muslimska kvinnor inte utbilda sej men på de alla ställen i Mellanöstern som är muslimskt är utbildning fri för kvinnor. Och kvinnor har samma juridiska rättigheter som män.
Till och med en allra värsta form av extremism som inte finns i hemländerna tar ni in. Till och med IS terrorister tas emot med öppna armar. I Syrien låses dom in för livet eller i krissituation skjuts dom.
Man kan säga att IS va sista andetag för muslims extremism i Syrien och näraliggande länder. Eftersom dom och deras tankar inte tolereras i muslimska länder.
Till IS strömmade just Européer inte människor från Syrien. I muslimska länder avskyr man Europa eftersom de fullt med extremister som kommer till deras länder och förstör samhällen [4]
Muslims extremism är inte ett muslimsk problem de är ett Europeiskt problem. Ni borde ha nolltolerans och dessutom hålla ordning på era medborgare så att dom inte kommer till mellanöster och förstör samhällen. [5]
Mår du bra av att ljuga och sprida falsk information? Är det lathet som gör att du inte kollar upp saker innan du väljer att skapa en tråd om det på flashback eller är det som så att du känner till sanningen och medvetet sprider ett falskt narrativ?
1. Missvisande bild. Jag kan gräva fram denna filmen från en strand i Iran där samtliga kvinnor är tvungna inför lag att bära heltäckande. Att du hittat en film från Syrien, som för övrigt är mer sekulärt än dom flesta länderna i mellanöstern, och jämför det med ett väldigt specifikt fall i Frankrike betyder absolut ingenting. Länk:
https://www.youtube.com/watch?v=0FsrOQuZW3o
2. Ingen påstår annat än att Europa varit hallfallna gentemot Islam men att påstå att det skulle vara värre här än i Mellanöstern är så verklighetsfrämmande du kan komma. Saudiarabien halshugger folk fortfarande för t ex. häxkonst. Källor:
https://www.theatlantic.com/internat...hcraft/278701/
https://en.wikipedia.org/wiki/Capita...bia#Witchcraft
Inte för att nämna att vi i både Saudiarabien och Iran i princip har islamistiska teokratier som styr respektive land och där du utöver detta har religiösa extremistgrupper i princip alla mellanöstern länder som har reell makt i samhällena. När du pratar om islamister som ett problem i Europa så pratar du om personer som begått terrordåd, klankvoterade individer inom politiken och dylikt men du pratar aldrig om reell makt där dom styr hela områden. Ali Khan familjens vägspärrar i Göteborg går inte att jämföra med makten som Hamas förfogar över i Palestina, makten som förfogas av Hezbollah i Libanon, Muslimska brödraskapet i Egypten, Ayatollan i Iran osv.
3. Givetvis hemskt att sånt här har nästlat sig in i vårt samhälle men att påstå att det lilla skuggsamhället i Sverige skulle vara värre än samhällena i Mellanöstern är befängt.
4. Detta är en direkt lögn. Huvuddelen av oppositionen i Syrien består idag av syrier vilket går att utläsa av militära intelligensrapporter som finns tillgängliga för allmänheten. Under perioden när detta inte var sant (2014-2015) så var det i huvudsak från arabländer i Mellanöstern och Afrika som folk kom ifrån för att kriga.
Kontinenten Europas tillförsel av uppskattningsvis 5000 krigare i Syrien och Irak är exempelvis mindre än
landet Tunisiens 6000 och ungefär dubbelt
landet Saudiarabien tillförde.
Citat "According to the Syrian Arab Army, by September 2014 a total of 54,000 foreign jihadists had come to fight, with the largest groups being Chechens from Russia (14,000), Saudi Arabians (12,000), Lebanese (9,000), Iraqis, and Tunisians."
Citat "A 7 December 2015 report by the Soufan Group gave estimates for the number of foreign fighters in Syria and Iraq by their country and region of origin based on information dated between 2014 and 2015.[50] The study, which only included foreign fighters with ISIL, al-Nusra and other Sunni jihadist factions, listed the countries with the largest number of foreign fighters were Tunisia (6000), Saudi Arabia (2500), Russia (2400), Turkey (2100), Jordan (2000+)[51][50] while the number of fighters by region was reported to be: the Middle East (8240), the Maghreb (8000), Western Europe (5000), former Soviet Republics (4700), Southeast Asia (900), the Balkans (875), and North America (289).[51] Of Western Europe's estimated 5000 total fighters, almost 3700 fighters were produced by just four Western European countries: France (1700), Germany (760), the United Kingdom (760), and Belgium (470).[51][50] Between 2014 and 2015, the report estimated a nearly 300% increase in the number of fighters originating from Russia and Central Asia whereas the total number of fighters traveling to Syria and Iraq had become "relatively flat."
Källa:
https://en.wikipedia.org/wiki/Foreig...aqi_Civil_Wars
Utöver detta så skall det också framföras att det numera anses vara säkerställt bortom tvivel att IS ledarskap bestod av majoritet Irakier från den nedlagda irakiska armén. 25 av 40 av ledarskapet i IS hade en bakgrund i den irakiska armén.
Källa:
https://time.com/3900753/isis-iraq-s...ates-military/
5. Detta har redan avhandlats ovan. Jag ville bara passa på att återigen fråga om du mår bra av att sitta och fabulera på Flashback eller om du känner någon form av skam över dina falskheter?