Citat:
Ursprungligen postat av
Skaraborg2
Minns inte denna rymning från S:ta Maria men har troligtvis läst om den på mikrofilm.
Vet ej vilket mord det handlade om tyvärr. Har det på något sätt framkommit när i tiden som mordet begicks? Ja, att bli förklarad som 5:5 var inget som de flesta önskade bli. Du kan mycket väl ha fått fram rätt person.
Tyvärr framgick det inte när i tiden mordet skulle ha begåtts. Jag har hittat ett mord som begicks i Mellerud den 22 april 1926. En Göran Olsson skar halsen av sin hustru. Åklagaren yrkade på livstids straffarbete, men GM:s advokat menade att hans klient var sinnessjuk. Jag har tyvärr inte kunnat finna information ang påföljd. BO var född i Brålanda i Dalsland 1895. Jag vet tyvärr inte hur gammal Olsson var eller varifrån han kom? Nu är ju "Göran Olsson" tyvärr inte något ovanligt namn, men kanske är detta densamme som senare kom att rymma från S:ta Maria?
Tillägg: Efter en närmare "titt" förefaller detta vara en helt annan Olsson, född i Dalsland 1897 och avliden 1941. Jag kommer att fortsätta söka efter information ang rymlingen från S:ta Maria.