Citat:
Ursprungligen postat av
Meiji
Hon landar nog lika mjukt som Ivar Arpi. Såväl Arpi som Teodorescu är opinionsstjärnor, där deras egen person har en strålglans. Oavsett om man själv tycker att det är, eller inte är befogat, så är det ett faktum.
Det här var en tröstnapp från SvD för tidigare insatser för tidningen. Han var fast anställd med månadslön tidigare, men det var på ledarsidorna och dit kan han inte komma tillbaka, för Mattias Svensson har redan gått in i hans ställe.
Han anlitas nu därför som krönikör på tidningens kultursida där han ska skriva om de böcker som han har läst (Sagan om Ringen och Game of Thrones). Han ska från och med nu leverera en text var fjärde onsdag. För detta kan han fakturera mellan 7500 och 9500 kronor i månaden, beroende på vilket deal han har.
Han måste nog ha lite andra intäkter för att gå runt och kunna försörja sina fyra barn och hemmafru.