2020-11-04, 16:30
  #10573
Medlem
kato85s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Daniel501
Har redan tjänat bra med pengar på Trumps vinst

Vilket spel ger ut vinst innan valet är klart?
2020-11-04, 16:30
  #10574
Medlem
Gavins-Friends avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bajssprutan
Det är inte säkert att det har fuskats, men det känns som om någon vill få folk att tro det.

Demokratiska stater bara släpper allt och går hem i det kanske mest uppmärksammade valet i historien, något de aldrig förr gjort. Varför inte bara bli färdig med arbetet istället och slippa såna här misstankar ?

Någon vill ha inbördeskrig.
Ja det är helt absurt. Fär de ens göra så? Tänk om man skulle ha val i Sverige och så går Stockholm ut med att "vi orkar inte räkna mer idag, vi återkommer imorgon"
2020-11-04, 16:30
  #10575
Medlem
farbror Svens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Daniel501
Joe Biden gick ut en timme tidigare än Trump och sa att Bidens sida hade vunnit.

Fortsätt gråt din jävla kommunist råtta

4 år till MAGA 4 år till MAGA 4 år till MAGA

Lyssna på Biden en gång till. Be om hjälp om du behöver.
2020-11-04, 16:30
  #10576
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av knullklasson
Berätta gärna mer! Du verkar vara på plats i nån av vallokalerna?

Wisconsin har ca 5.82 miljoner
2020-11-04, 16:30
  #10577
Medlem
Region47s avatar
Det här är u lite intressant. Taget från Expressen.

"Donald Trump kan hävda att valet i vissa avgörande delstater har manipulerats och att han har bevis för detta. Han kan påstå att Kina ligger bakom ett avancerat valfusk som ska ge Joe Biden segern i de viktiga staterna.

Den påstådda utländska inblandningen gör att presidenten kan utlysa nationellt nödläge. Då kan han ge justitiedepartementet order om att utreda ”fusket”. Den juridiska motiveringen har redan förberetts och utfärdats av Trumps vapendragare justitieminister William Barr.

De fyra vågmästarstaterna är republikanskt styrda. När en utredning om fusk pågår kan de vägra att utse demokratiska så kallade elektorer. Det är elektorerna i elektorskollegiet som utser presidenten.
Demokraterna protesterar och säger att Trumps nationella nödläge endast används för att skapa kaos. Frågan tas till Högsta domstolen – som tar ett beslut att elektorskollegiet måste rösta även om de fyra avgörande staterna inte utsett elektorer.

Elektorskollegiet möts, men utan de fyra vågmästarstaterna kan varken Trump eller Biden få tillräckligt med röster för majoritet.

Enligt konstitutionens 12:e tillägg hamnar valet av president i representanthuset. Även om demokraterna har majoritet där sker denna omröstning efter en annan regel: en delstat, en röst.

Det betyder att representanthusets omröstning blir 26-24 till Donald Trumps fördel. Och han kan sitta kvar i ytterligare fyra år – trots att han har förlorat valet."
2020-11-04, 16:30
  #10578
Medlem
Erpatjoffs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Problemet är elektorskollegiet. Hade man haft en rösträkning enbart av folket så hade det inte varit sånt bråk.

Jo men utan det skulle republikaner aldrig vinna så det lär aldrig försvinna. Sist dom vann och fick majoriteten av rösterna var ju 89.
2020-11-04, 16:30
  #10579
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JustZlatan
Jag gillar charmiga Old Joe. Han ler, är glad och skrattar ofta. Han bryr sig mer om miljön än vad Trump gör. Biden är också bättre för svensk ekonomi.

Skiter fullständigt i vem som vinner och läser för för nöjes skull. Men, denna kommentar måste nog vara den mest obehagliga jag läst. Antingen trollar du eller så vill jag ta tillfället i akt att meddela; HOPPAS du ej redan gjort/ska utnyttja oskyldiga småtjejer. Samt, snälla radera all barnporr du har på datorn :-)!
Mvh
2020-11-04, 16:30
  #10580
Medlem
Flus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Har jag räknat rätt så kan Biden vinna även om han förlorar Pennsylvania...
Ja, om Biden tar Michigan, Nevada och Wisconsin kommer han väl upp i 270 elektorer? Då spelar inte Pennsylvania någon roll.
2020-11-04, 16:31
  #10581
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av saggesaliv
https://www.bet365.com/?nr=1#/IP/EV207175235540723212C157 Funkar denna länk?

Ja. Fy fan. Det var inga fina siffror det där. Inte för mig. Inte för Trump.
2020-11-04, 16:32
  #10582
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tok-Frans
Hör av dig när du är överens med spelhuset ifråga.


Vad menar du?
2020-11-04, 16:32
  #10583
Medlem
Dickassos avatar
Clark County Nevada (Las Vegas) är det som är kvar i Nevada som är av storlek nog att kunna ändra resultatet.

Hittills är 798000 röster räknade där, och Biden leder med 53% mot 45,5%.

Källa;
https://results.decisiondeskhq.com/2020/general/nevada
2020-11-04, 16:32
  #10584
Medlem
Korders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mertillen
Ja. Fy fan. Det var inga fina siffror det där. Inte för mig. Inte för Trump.

Inte lite det har pendlat ändå. Igår var det 1,6 på Biden. Inatt var det istället 1,5 på Trump. Och nu 1,2 på Biden.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in