Citat:
Ursprungligen postat av
indianhej
Jag har förväxlat begreppen. Jag har kpa1, i den form som är premibestämd. Antar att detta är detsamma som itp2
Ja, det har du för det finns ingenting som heter KPA1. KPA är ett pensionsbolag som tillhandahåller kollektivavtalad tjänstepension för kommun- och landstingsanställda. Detta pensionsavtal heter KAP-KL.
ITP-avtalet är för tjänstemän inom privat sektor. Så, om du börjar med att berätta var och med vad du jobbar så kan vi reda ut detta.
Arbetar du inom kommun eller landsting gör din arbetsgivare pensionsavsättning på 4,5% till en premiebestämd lösning upp till 30 inkomstbasbelopp och avsättning till en förmånsbestämd lösning på lönedelar över 7,5 inkomstbasbelopp. Hur stor den förmånsbestämda delen blir beror på intjänandetid.
ITP1-avtalet ger dig motsvarande avsättning upp till 7,5 basbelopp och 30% därutöver.
Med din inkomst bör du kanske titta på 10-taggarlösning och även löneväxling som komplement för att stärka din pension ytterligare. Dessutom ska du spara privat men det ska inte ens behöva påtalas.