Citat:
Ursprungligen postat av
Bananasplitt222
sjukt att man inte får använda kontot hur man vill.
måste man ha något speciellt konto för att få göra vad man vill med det eller?
"på nordea får man bara ha en lön på max 20 000kr/månaden och betala räkningar och handla på ica" typ?
man undrar ju hur bankcheferna kan ha bankkonton då dom säkert tjänar 100 000tals kronor i månaden, det borde ju va olagligt.
Citat:
Ursprungligen postat av
ddelicous
Exakt. Det är ju helt patetiskt. Inte konstigt att massa män i det här landet har blivit små flickor vi lever i ett kontrollsamhälle där var och varannan sak är förbjudet och reglerat av pappa staten, myndigheter och banker
Det Hurt-Åke menar är förmodligen att ts har beskrivit i kundkännedomsfrågorna till banken att det bara ska komma in små summor, helt plötsligt strömmar det in ganska ordentligt med pengar, och väldigt många transaktioner, dessutom med kryptovalutor. Många varningsflaggor här... TS har mao inte varit ärlig mot banken med vad kontot ska användas till.
Hade TS varit vd på ett större företag och svarat i KYC:n att lönen kommer in på ca 1 mille I månaden hade det inte varit några problem. Det TS har gjort bryter mot bankens regler på många plan.
Varför skulle det vara sjukt att banken begränsar ens möjligheter att använda sitt bankkonto i deras bank i bedrägligt syfte?