Citat:
Ursprungligen postat av
Zitt
Lägenheten steg 20% på budgivning är det fortfarande värd att köpa kommer jag kunna sälja den för lika mycket?
Använd gärna skiljetecken, tex . (punkt) eller , (kommatecken). Slut på drygheter.
Det är budgivning som gäller, därför bör det vara marknadspris den säljs för, mao vad folk är villiga att betala för lägenheten i detta nu.
Om det är 20% eller 80% över utgångspris är egentligen inte så noga, så länge det är värt det för dig.
När du säljer, ska du då flytta till hyresrätt eller bli inneboende hos någon? Annars spelar det inte heller någon större roll om priserna stiger eller sjunker. Ska du väl flytta brukar det vara till något större, och om priserna har gått ner bör dom även ha gått ner på det du ska köpa. Du kommer således få nästa bostad billigare och kan dessutom göra avdrag för förlusten på din nuvarande lägenhet.
Min poäng är egentligen att man inte ska se sitt boende som en investering, där man räknar med någon garanterad avkastning pga att priserna har stigit 30 år i rad. Du köper boende för att bo, när du väl tar dig ur bostadsmarknaden är det till ålderdomshem eller graven.
Köper du däremot en bostad med syfte att tex hyra ut, är det en investering.