Citat:
Ursprungligen postat av
Clodius
Frågan om etik är motiverad. Jag är konservativ katolik och har alltså en kristen baserad etik. För övrigt den samma som Ebba i princip bekänner sig till, men dessvärre verkar ha svårt att följa.
Lösningen har jag varit klar över hela tiden. Häva affären naturligtvis (affären borde aldrig inletts dessutom!), och utan att ge mig in på någon meningslös diskussion om alla turer, är jag fullständigt övertygad m att det varit görbart. Vettigt folk hamnar inte där Ebba hamnat!
Vettigt folk hamnar där Ebba hamnade när de råkar göra affärer med ovettigt folk som Esbjörn.
Vettigt folk hamnar däremot inte där Esbjörn hamnade. I en tvist han inte kan vinna där han gång på gång motbevisar sina egna lögner och sedan överklagar sig själv, representerad av ombud utan juridisk kompetens och en grovt kriminell.
Visst hade det gått att häva affären, om Esbjörn bara hade velat och gått med på det. Men det gjorde han inte. Han vägrade. Det berättade han till och med i kvällspressen.
Tänk att du fortfarande inte fattat något enda av alla dessa enkla och sedan länge väl kända saker.