Citat:
Ursprungligen postat av
lillen-68
Den här nedsättningen av köpeskillingen som parterna själva kom överens om, har stötts och blötts in absurdum redan för länge sedan.
"Garre har faktiskt kallat Nova paragrafryttare och han hävdade att skrotbilar hämtas gratis.
Det visade sig att Garre själv råkat glömma bilar lite överallt, långt bort o inga papper kvar."
Någon annan fick betala......
Nå vi lämnar paragrafrytteriet år sidan.
Men vad gäller just 300.000:- har faktiskt HairyCunt (vart hon nu försvunnit) av misstag avslöjat, att just den summan är godtagbar kutym att sänka priset med, då köparen övertar säljarens ansvar för helsanering.
haha - se där. Ja, jag kallade nova paragrafryttare. Ber inte om ursäkt för det.
Det var ju en helt korrekt iakttagelse.
Jaha, har inte glömt några bilar nånstans. Fick parkera en bil utanför mitt jobb, 50 mil bort. Totalt bromshaveri.
Det var inga problem, sedan skulle de lägga asfalt på parkeringen och fick kravet hämta inom en vecka eller nåt eller så körde de den till skroten. Var inget snack om papper. Inget hot, eller att några kostnader skulle tas.
Och sedan en bil en hyresgäst dumpat utanför vår gård.
I båda fallen var det aldrig något snack om kostnader.
De ordnade bort bilarna gratis.
Vad ska jag säga? Har varit trevliga normala konversationer om det. Som om det var helt vanligt att göra så - vad de nu gör för att smitan undan reglerna.
Så "hairy" menade det är 300 000kr avdrag oavsett vad det är för skick. haha ja-just-det.
Och ta det mot att man då får betala extra över en värdering för att man köper "snabbt".